Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Mladík Rytych vychytal proti Švýcarům bronz

V Praze se to před dvěma lety nepovedlo, v Helsinkách už ano! Český florbalový brankář David Rytych odchytal ve Finsku na mistrovství světa utkání o bronzové medaile proti Švýcarům. Odveta za poslední šampionát se vydařila, tentokrát jako poražení odcházeli soupeři.
David Rytych se stává další českou brankářskou stálicí foto:wcf2008.cz

Vypadalo to jako stejně napsaný scénář. V roce 2008 čeští florbalisté také prohráli v semifinále s Finy. V boji o třetí místo šli na silné Švýcary, a tak jako předtím v letech 2002 a 2006 s nimi prohráli a skončili na turnaji až čtvrtí. Ale zatímco předloni v závěrečné medailové bitvě hájil svatyni zkušený Tomáš Kafka, tentokrát padla volba na třiadvacetiletého Davida Rytycha.

Už se Kafkovi vyrovnává

Ten v posledních letech už vystupuje ze stínu svého staršího kolegy a na letošním mistrovství světa už dostal stejný zápřah jako dvaatřicetiletý Kafka. V prvním zápase s Itálií dokonce udržel čisté konto a ve čtvrtfinále s Estonskem v klíčových momentech svůj tým hodně podržel. Brankář finského klubu Josba tedy příležitost zachytat si i o bronz získal zaslouženě.

Zprvu to vypadalo, že se bude opakovat přetahovaná z posledního střetnutí na světovém šampionátu, kdy Švýcaři vyhráli 5:4 až gólem v prodloužení. Po bezbrankové první třetině padly v prvních deseti minutách druhé části hned čtyři branky a skóre v polovině zápasu ukazovalo stav 2:2. Rytych se pak nezalekl prudkých střel Brunnera či Gerbera a tým trenéra Trnavského začal utkání lámat ve svůj prospěch.

Český gólman si smůlu vybral pouze jednou, když se ho v závěrečné třetině pokusil přelobovat Matthias Hofbauer a on si rukou srazil míček do brány. Mrzet ho to ale nemuselo, protože Švýcaři tím snížili pouze na 3:6. Rytych tak mohl v klidu pozorovat, jak jeho spoluhráči přidávají další tři góly a jdou si po stříbru z roku 2004 pro historicky druhou medaili ze světového šampionátu.

Soupeře měl překvapit

Trenéři nakonec přiznali, že strážce branky nevybrali náhodou. „Oba gólmani podávali po celé mistrovství skvělé výkony a my věděli, že Kafku Švýcaři dobře znají, a Rytych proti nim v poslední době vůbec nechytal. Chtěli jsme proto mít na své straně nějaký prvek překvapení,“ vysvětlil týdeníku Echo svou taktiku asistent Jan Vavrečka a narážel tím na fakt, že se český tým s tímto soupeřem v soubojích o třetí místo střetává vcelku pravidelně.

Promyšlená strategie se tedy ujala na výbornou. Pro mladého brankáře bylo tohle MS třetí v řadě. Bronzovým triumfem tak potvrdil, že známé rčení „do třetice všeho dobrého“ evidentně funguje. Stejně tak je jasné, že z něho roste nová budoucí reprezentační jednička. Právě na něm budou záviset výsledky dalších šampionátů.

Rytychovým domovem je nyní Finsko, kde nejen žije, ale hraje nejvyšší soutěž a také studuje v angličtině mezinárodní obchod. Proto si s týmem užíval oslavy přímo v dějišti šampionátu. „A ty byly bouřlivé, spontánní, panovala skvělá atmosféra. Samozřejmě, že jsme trochu popili alkohol, ale s mírou, jsme přeci jenom sportovci,“ usmíval se po příletu do Prahy Vavrečka.