Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Mediální den na VOŠP online: Generace 20 byla u toho, abyste nepřišli o nic důležitého

Na Vyšší odborné škole publicistiky začal další mediální den. Studenti si při něm na vlastní kůži zkouší práci novinářů v terénu. Tématem je tentokrát „genius loci Opatovická 18", což je adresa, která má pestrou historii a škola zde už od roku 1996 sídlí. Online reportáž, v níž zachycujeme, jak studenti píší a točí o sedmi vybraných námětech, najdete níže. Sledujte nás i na Twitteru a Facebooku.

22:00

Začíná vysílání televizní mozaiky na téma „genius loci Opatovická 18″. A to je definitivní za vyčerpávajícím, ale krásným dnem, kdy jsme vám chtěli ukázat kouzla i taje míst, kde se nachází naše škola. Děkujeme za pozornost i za přízeň.

20:00 – 21:00

Moderátorka Anna Bábovská se připravuje na živé vysílání. Dva štáby ještě dodělávají reportáže. Student Lukáš Panoch opět zachraňuje „životy“, protože pomáhá kameramanům se střihem. Ostatní studenti VOŠP čekají na terase školy a diskutují s pedagogem Romanem Bradáčem o průběhu celého dne. Všichni se těší, až uvidí svou celodenní práci. Redakce Generace 20 právě vydala magazín Echo speciál a tím svou část mediálního dne končí. Jakmile začne audiovize vysílat svůj pořad živě, budeme vás okamžitě informovat.

19:00 – 20:00

V aule mají studenti, kteří již mají své reportáže dávno hotové, docela pohodu. „Máme hotovo už tři hodiny,“ raduje se redaktor Matěj Setíkovský. Členové štábů, kteří odpočívají v aule, se občerstvují a poslouchají písničky. Jiní studenti postávají ve skupinkách na terase školy. Moderátorka Anna Bábovská zde sbírá pracovní postřehy od moderátorky loňského mediálního dne Zuzany Kovaříkové. V učebně 106 se mezitím poslední týmy snaží dodělat své reportáže. Redakce Generace 20 míří také do finále. Editují se a kontrolují články, aby ve finálové verzi nebyly žádné hrubky. Grafička G20 Patrice Vokalová upravuje fotky a ostatní detaily.

18:00 – 19:00

V 19:00 pedagog VOŠP Roman Bradáč zavádí nové právidlo pro ty, kteří stále nemají hotovo: „Za každých deset minut mi dáte desetikorunu,“ zavtipkoval. Zároveň doufá, že vysílání začne nejpozději mezi osmou a devátou hodinou. Několik štábů ale už má hotovo a jejich členové se mohou jít konečně občerstvit. Rozhodně ale nezamíří ke školnímu automatu, který je po celém dnu poloprázdný. Moderátorka Anna Bábovská se mezitím připravuje na večerní vysílání, šla se nalíčit a učesat. V redakci Generace20 se bojuje s posledními úpravami článků.

17:00 – 18:00

Uběhla další hodina mediálního dne. Moderátorka Anna Bábovská několikrát řešila, zda si má při vysílání vlasy rozpustit, nebo stáhnout do drdolu. S časovým presem se objevují i technické potíže. Studentský tým Pavlíny Papírkové musel vyřešit dlouhý export reportáže. Tým kameramana Michaela Hajna má již sestříháno, musí ale upravit zvuk v reportáži. Redaktorka Niki Katsianikoy zase musela přetočit asynchrony. Zvuk té původní totiž kazil její ucpaný nos a rýma. „Většina týmů ještě nemá hotový ani střih, uzávěrku v sedm večer proto bude opravdu těžké dodržet,“ povzdechla si zástupkyně ředitele Jolana Dvořáková. Skupina studentů pod vedením absolventky VOŠP Hany Řičicové proto závěrečné titulky zpravodajské mozaiky připravovala s velkým předstihem. Týmy studentů ale stále usilovně pracují.

16:00 – 17:00

Na LCD televizoru se odpočet zastavil na nule, deadline pro štáby vypršel přesně v 16:00. Včas ale stihl odevzdat reportáž jen tým Matěje Setíkovského, který pracoval na tématu zajímavých osobností a projektů v Opatovické. Ostatní štáby na svém výstupu zatím stále pracují. „Trochu mě to mrzí, doufal jsem, že jich to před čtvrtou stihne víc,“ komentuje situaci pedagog Roman Bradáč. „Rádi bychom vysílali v sedm,“ dodává naopak optimisticky zástupkyně ředitele VOŠP Jolana Dvořáková.

Zatímco televizní reportéži pomalu finišují, moderátorka Anna Bábovská má práci teprve před sebou. Ve studiu si za dohledu pedagoga Michala Schustera trénuje svůj mluvený projev.

 

15:00 – 16:00

Většina štábů už dokončuje reportáže. Někteří vybírají hudbu, jiní zkracují materiál nebo dodávají pokrýváky. V 16:00 je totiž deadline pro odevzdání. „Máme už základní kostru,“ říká Michael Hajn a dodává, že zřejmě nestihnou dodělat reportáž včas. Do 17:00 by ale chtěli mít hotovo.

Grafička Patricie Vokalová domlouvá s pedagogem VOŠP Martinem Kézrem finální podobu tištěného magazínu Echo. Většina redaktorů Generace 20 už se vrátila z terénu a postupně tak vznikají první články. Například sportovní redaktor Martin Choc zpracovává článek o Jakubovi Galvasovi, nováčkovi české hokejové reprezentace.

14:00 – 15:00

Všechny týmy by měly sedět ve střižně a postupně dávat dohromady své reportáže. Někteří nabírají v terénu finální materiál. „Teď jsme dotočili poslední záběry na střeše školy v pátém patře, protože nám byl přístup umožněn až od dvou hodin odpoledne,“ vysvětlila redaktorka Aneta Bednárová. Deadline pro odevzdání videí mají však všichni studenti audiovizuální komunikace stejný – 16:00.

Z Kladna se mezitím přihlásila redaktorka Generace 20 Dáša Šamanová, která na hokejovém stadionu dělala rozhovor se slovinským hokejistou hrajícím za Kladno Jurijem Repem. Ten zavzpomínal například na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu: „Jídelna tam byla velká jako celý kladenský stadion,“ řekl. Celý rozhovor si budete moct přečíst již dnes na webu Generace 20.

 

13:00 – 14:00

Čas běží. Většina týmů už začíná s postprodukcí, jiné se vrací do terénu, aby dotočily chybějící záběry. Stříhat reportáž začíná i tým Zuzany Kovaříkové, který měl během natáčení problémy s vybitými bateriemi. „Uklidnilo mě, že některé štáby jdou ještě v půl druhé natáčet. My už máme naštěstí všechno,“ svěřuje se redaktorka. Zatímco se audiovizuální týmy snaží svou práci dokončit před redakční uzávěrkou, která je v 16:00, redaktoři Generace 20 se vracejí z terénu a sedají k počítačům. „Na veletrhu umění Art Prague jsem mluvila s galeristy, kteří si díky této akci otevřeli vlastní prostory,“ líčí Denisa Bartůňková z kulturní rubriky. Vedoucí sportu Kristýna Dvořáková se mezitím vrátila z tiskové konference k nominaci na MS hokejistů do 18 let. „Byla jsem tam jediná žena mezi samými novináři,“ směje se. Plné ruce práce má i Anna Bábovská, která si připravuje moderátorský výstup.

12:00 – 13:00

Jednotlivé týmy se postupně vrací z terénu a chystají se ke stříhání nabraného materiálu. Nervozita studentů sílí, u některých je příčinou hlad. Student VOŠP Lukáš Panoch připravuje studio k živému vysílání. Do čtyř hodin bude probíhat testování techniky a poté proběhne generální zkouška. U vchodu z Opatovické ulice se nachází točna, na kterou najížděla auta, aby se mohla vykládat. Zde natáčel tým redaktorky Kamily Svárovské. Mezitím produkční Lucie Jurčová zastává i funkci osobní maskérky redaktora Tomáše Vaňáska. Studenti ze školní fotografické dílny mezi tím zaznamenávají průběh mediálního dne. Fotografka Nikola Krupičková se právě vrátila z Karlova náměstí, kde byla s týmem redaktorky Zuzany Kovaříkové a začíná upravovat fotky.

11:00 – 12:00

Blíží se čas oběda, většina týmů ale na jídlo nemá ani pomyšlení. Stále v terénu pracují na svých reportážích. Někteří z nich jsou pro dobrý záběr schopni udělat cokoli. Zatímco redaktor Matěj Setíkovský leze kvůli dobrému světlu i na nebezpečná místa, redaktorka Aneta Bednárová zase šplhá po kamenných zdech, aby objevila ta nejskrytější zákoutí budovy VOŠP. Ačkoli se téma mediálního dne týká buvody v Opatovické ulici, někteří studenti opustili její prostor a vyrazili za bývalými studenty. Jeden z týmů dokončil rozhovor s architektem Zdeňkem Lukešem, který mluvil například o nakladatelských domech. Mezi ty dříve patřila i budova, v níž se nacházelo Vilímkovo nakladatelství.

10:00 – 11:00

Všechny týmy jsou již v terénu. Někteří studenti prolézají sklep školy, jiní jdou na Mosteckou věž, která bude sloužit jako ukázka urbanismu na Novém Městě, další skupinka natáčí stand-up na skateboardu. Práce na reportážích jsou tak v plném proudu. Štáby do svých záběru hojně zapojují i bývalé studenty této školy. Příkladem je tým v čele s redaktorem Adamem Hejdou, který natáčel s editorem Generace 20 a séfredaktorem webu HlídacíPes.org, s absolventem VOŠP, Robertem Brešt´anem. Redaktor Tomáš Vaňásek s týmem točí na Rádiu Wave s moderátorkou Hanou Řičicovou, taktéž bývalou studentkou školy. Protože mají studenti plné ruce práce a rozutekli se na různá místa, ve škole je v tuto chvíli téměž prázdno a ticho jako před bouří. V aule osaměla i moderátorka večerního vysílání Anna Bábovská, na kterou dolehla nervozita, prozatím totiž nemá co na práci. Stres tak zahání pitím kávy.

9:00 – 10:00

Začíná jít do tuhého. Už na začátku se mediální den neobešel bez drobných komplikací: „Jdeme točit rozhovor a Daniel zapomněl baterky do portu,“ řekla Pavlína Papírková, když ve spěchu vběhla do poloprázdné auly. Většina týmů už totiž vyrazila do terénu. Stejně tak i někteří redaktoři Generace 20. Například Anna Žáková vyrazila na dražbu kladenské hutě Poldovka. Atmosféra v redakci byla uvolněná, někteří redaktoři snídali a nabírali sílu na náročný zbytek dne. Mezitím na terase natáčel jeden z týmů rozhovor s historikem Eduardem Burgetem o nakladatelství Vilímek.  „Všechno jde zatím hladce. Právě jsme dokončili první verzi bodového scénáře,“ řekl pedagog Roman Bradáč.

8:00 – 9:00

Na Vyšší odborné škole publicistiky začal mediální den. Studenti si dnes vyzkouší, jak to chodí v médiích. Zatímco pedagog Roman Bradáč studenty nabádal, aby při natáčení nelezli na vratká a nebezpečná místa, student Daniel Válek přišel pozdě. Studenti, rozdělení do týmů, poté představovali ostatním témata svých reportáží. Budou točit například o škole v 90. letech, o absolventech, kteří dnes pracují v rádiích či o významných osobnostech v Opatovické ulici, kde škola sídlí. „Jsem zmatená, nevím, co mám dělat. Ještě jsem nedostala žádné pokyny,“ obávala se letošní moderátorka Anna Bábovská. Do jejího večerního výkonu je ale ještě času dost. Některé týmy již vyráží do terénu. Studenti magazínu Generace 20 obhajují témata svých článků, které dnes budou psát.

Reportáže vznikají na tato témata:

  1. Nové Město a urbanismus této pražské části
  2. Historie místa, především Vilímkova nakladatelství
  3. VOŠP jako místo nezávislé publicistiky 90. let (pohled do historie školy)
  4. VOŠP v současnosti – Praktická dílna médií v centru Prahy a lidé v ní
  5. Skrytá zákoutí domu v Opatovické 18
  6. Labyrint Opatovická (prostor, kde se realizují zajímavé projekty)
  7. Zajímavé osobnosti působící v Opatovické 18

Od 8:00 začal na Vyšší odborné škole publicistice mediální den. On-line reportáže z průběhu akce sledujte na Facebooku https://www.facebook.com/generace20/ a Twitteru Generace20 https://twitter.com/Generace20


Nikola Sedloňová
Nikola Sedloňová
Mám ráda kulturu, především literaturu a divadlo. Aktivně se věnuji hudbě, zpívám v komorním sboru a hraji na příčnou flétnu. V Generaci 20 jsem působila dva a půl roku, přispívala jsem do všech rubrik vyjma sportu. Během posledního semestru jsem byla šéfredaktorkou tohoto magazínu.
Další články autora
X
Nastavení cookies
Funkční cookies
Tyto cookies jsou nezbytné pro fungování našeho webu a nelze je deaktivovat.
Analytické cookies
Slouží především pro sběr dat ohledně chování na webu (typicky Google Analytics).
Reklamní cookies
Slouží hlavně pro remarketing (typicky Google Ads).
Personalizační cookies
Slouží pro pokročilou analytiku a personalizaci obsahu.