Zábava z dětství může mít i milionovou hodnotu. Cena sběratelských karet roste
Své karty sbíral student Petr Stojnov (22) více než devět let a za svou sbírku neutratil v součtu více než tisíc korun. Dnes ale jejich cena mnohonásobně vzrostla. „Jako mladší jsem hrál karetní hru Naruto, která před devíti lety skončila. Svoji sbírku jsem prodal loni v listopadu do amerického karetního obchodu Troll and Toad a vydělal na tom 26 tisíc korun,“ říká. Sběratelské karetní hry nejsou v Česku žádnou novinkou. Balíčky „Pokémonů“ nebo „Magiců“ bylo v papírnictví možné zakoupit už v roce 1997 a řada dětí, hlavně kluků, nějakou kartičku za svůj život vlastnila. Sbírky často končí zapomenuté a zaprášená ve sklepě. Někdy ale stojí za to se na dětské poklady blíže podívat. Nejdražší sběratelské karty totiž stojí i několik milionů korun.
Na začátku března se povedlo vydražit za 9,5 milionu korun prémiovou verzi draka Charizarda z roku 1999, která patří mezi ty nejvzácnější. Její cena navíc každoročně roste. V roce 2020 si stejného Pokémona koupil americký rapper Logic za 226 tisíc dolarů a letos v březnu se vydražila téměř za dvojnásobek. Stala se tak druhou nejdražší kartou sběratelských karetních her. Prvenství si drží speciální verze „ILLUSTRATOR“, vydaná v roce 1995 pro vítěze turnaje COROCORO. Je na ní slavný Pokémon Pikachu se štětcem v ruce, vydražený v loňském únoru, během aukce pořádané aukčním americkým serverem Goldin, v přepočtu za 45 milionů korun.
Jak poznat pravou kartu? |
Cena karet se určuje podle několika kritérií. „Většina sběratelských her má rozdělenou vzácnost svých karet. Nejdůležitější je ovšem jejich stav, stáří, a počet výtisků. Některé se tisknou ve více edicích či reprintech, ovšem hodnota už není taková. Nejcennější jsou proto první edice nebo speciální turnajové verze vytištěné jenom po pár kusech. Svoji hodnotu mají samozřejmě i užitečné kousky do balíčku, ale ne zdaleka takovou,“ uvádí Vratislav Kučera, prodavač herny Černý rytíř, která patří mezi české prodejny, kde je možnost nějaké své Pokémony či Magicky nechat vykoupit. To samé nabízí již zmíněný obchod Troll and Toad.
Nález vzácné karty ve sbírce však ještě neznamená výhru v loterii. V Číně se povedlo vyrobit tolik padělků, že se dostaly do oběhu téměř všude na světě. „U Pokémonů poznáte padělanou kartu jednoduše, protože má méně vrstev papíru, a navíc je ze zadní strany mnohem světlejší. U Naruta je naopak širší a polep je pouze levná leskla folie,“ vysvětluje sběratel Dominik Prošvic (25), jak se vyvarovat nákup padělků. Napálit se ovšem nechají i lidé, kteří jsou ochotni ta sbírku utratit obrovské částky. Nerozbalený box karet si v nedávné době koupil za 3,5 milionu dolarů americký youtuber a zápasník Jake Paul. Poté, co krabici otevřel, zjistil že je plný karet ze hry G.I. Joe a že se jedná o jeden z největších podvodů karetní historie.
Nejvzácnější karty jsou ze sportu |
Nejdražší kartičky světa je ale třeba hledat úplně někde jinde než mezi balíčky Pokémonů či Magicu. Nejvyšší hodnotu mají ty se slavnými sportovci. „Karta basebalisty Honuse se prodala za 6,6 milionu dolarů a basketbalisty Lebrona za 5,2 milionu. Aby ale dosáhly takové hodnoty, nesmí na nich chybět podpis hráče a také musí mít certifikát pravosti,“ říká Patrik Zavadil (28), který sportovní karty sbírá přes patnáct let.
Certifikáty zajišt´uje společnost PSA, jež ověřuje autentičnost karet a následně oznámkuje jejich stav na stupnici od 1 do 10. Firma hodnotí sběratelské karetní hry, stejně jako ty sportovní už od roku 1991. V Česku patří mezi nejcennější karty ty s Jaromírem Jágrem. Nejvzácnější je z hokejistovy první sezony v NHL; na aukčním serveru eBay.com se prodává za 24 tisíc dolarů.