Zouvat naše fanoušky nebudete, zní ze Slavie po prohře v Plzni
Zápasy Plzně se Slavií bývají v posledních letech vypjaté. Oba týmy spolu pravidelně bojují o prvenství v lize. I proto jsou konfrontace obou týmů a jejich fanoušků každým rokem vyhrocenější. V neděli 18. září se manšafty střetly na půdě v Plzni. Vyprodaný zápas provázely organizační chyby a nečekané kontroly.
Návštěva se vším všudy, i se zouváním
První problémy nastaly hodinu a půl před zápasem, kdy se před vstupem do sektoru hostí vytvořila dlouhá fronta. Pořadatelé všechny fanoušky Slavie postupně zouvali a kontrolovali, zda v botách nepronášejí pyrotechniku a jiné zakázané předměty. Prošacování probíhalo venku při devíti stupních za mírného deště. Opatření odsoudil na Twitteru šéf představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.
I ve fanoušcích to vřelo. Vadilo jim, že obsah bot pořadatelé často vůbec nezkoumali. „Oni to v podstatě ani nekontrolovali. Zutý jsem se musel postavit na vlhký a špinavý hadr. Sice jsem byl bos tři vteřiny, ale i tak. Jde o důstojnost,“ svěřil se pravidelný účastník slávistických výjezdů Michal Trávníček.
Nové opatření? Ne tak docela
Slávističtí příznivci brali sundávání bot jako provokaci. Pro většinu z nich to byla novinka, kterou nikdy nezažili. Pravdou však je, že kontroly obuvi dříve zkoušeli v Brně, Jablonci či Jihlavě. Organizátor sektorů hostí na zápasech Slavie Martin Benda uvedl, že pořadatelé v botách nikdy nic nenašli. „Incident v Plzni se řešil a stále se řeší. Sami jsme iniciovali prošetření u disciplinární komise. Podle nás nešlo o zkoumání pyrotechniky, ale o aktivitu proti fanouškům,“ vysvětluje Benda.
Plzeňští fandové minimálně podle reakcí na sociálních sítích zastávali neutrální postoj. „Bylo to rizikové utkání, takže ta opatření chápu. Nemyslím si, že to bylo myšleno zle. Snažili se ochránit zdraví fanoušků,“ řekl dlouholetý příznivec Západočechů Radek Ptáček. Je k zamyšlení, proč se stejná kontrola neprováděla před kotlem Viktorie. I domácí fanoušci bývají pravidelně trestání za používání pyrotechniky, zouvání pro ně přesto neplatilo.
Ani slávisté nejsou nevinní
Po vpuštění na stadion zažili rozzuření příznivci Slavie další nepříjemnosti. Už po třiceti minutách zápasu docházelo ve stánku s občerstvení pečivo i pivo. Vypjatá atmosféra se stupňovala. Plzeň od druhé minuty vedla a nakonec s přehledem vyhrála 3:0. Za stavu 2:0 vzduchem začaly létat kelímky s vodou a vytržené sedačky. „V předchozích letech jsme v Plzni neměli problémy. Ale když nám o zouvání neřekli předem, nelze se reakci fanoušků divit. Jejich jednání by bylo jiné, kdyby pořadatelé byli vřelí,“ pokračoval Benda.
Chování slávistických příznivců je neomluvitelné, na druhou stranu důvodem jejich vzpoury byla i provokace od pořadatelů v sektoru hostí. Někteří z organizátorů byli bývalými ultras Plzně (členy úzkého jádra fanouškovské základny, pozn. red.) a hostujícím nadšencům se s ohledem na skóre smáli. „Když se do toho všeho začali pořadatelé provokativně usmívat, pokračovali s házením předmětů,“ dodal Benda.
Dění řeší hlavy obou klubů
Šéf sešívaných Tvrdík po zápase volal majiteli Plzně Adolfu Šádkovi. Ten se mu do telefonu omluvil. Samotný klub FC Viktoria ale na webu žádná slova lítosti nezveřejnil. Klub pouze informoval o podání trestního oznámení na vandaly, kteří ničili sektor pro hosty. Plzeňský mluvčí Antonín Hanzlík na dotazy redakce nereagoval.
At´ už byla opatření v Plzni opodstatněná nebo ne, nové diváky na stadiony podobné manévry nepřilákají. Nelze se mnohým fanouškům divit, že si raději prodlouží víkend na chalupě, než aby cestovali desítky až stovky kilometrů a absolvovali potupné kontroly.