Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Motýli patří k nejcitlivějšímu hmyzu. Zdroj: Unsplash.com

Změnám klimatu se snaží přizpůsobit i motýli. Někteří migrují, jiní vymírají

Výkyvy počasí v posledních desetiletích mají silný vliv i na život a šíření motýlů v Evropě. Některé druhy migrují do vyšších nadmořských výšek, jiné zažívají populační boom, další naopak zcela mizí. Nemalá část motýlí populace je v současné době k vidění už jen v zajetí.

Kdybychom hledali motýlí příběh s dobrým koncem, bylo by jím zmrtvýchvstání okáče zedního v Česku. Tento druh byl ještě před pěti lety na vymření, díky umělému odchovu se ho ale daří vracet do přírody. Miloš Andres z Českého svazu ochránců přírody pomohl v roce 2014 s odchytem prvních jedinců, které se poté povedlo rozmnožit. Nyní se už populace okáče rozrostla na stovky; poletuje zejména na kopcích Českého středohoří.

Jen v České republice žije přibližně 3,5 tisíce druhů motýlů, na celém světě jich lze najít až 180 tisíc. Změny klimatu však mění jejich podmínky k šíření a životu. „Počet motýlů v Evropě klesá už desítky let. Má to zásadní negativní dopad nejen na opylování rostlin, včetně zemědělských plodin a ovocných stromů, ale i na přežití celé řady druhů zvířat a nás lidí,“ upozorňuje entomolog Karel Černý.

„Ekosystém nesestává jen z vlků, jelenů a velkých stromů, ale i z nenápadné, drobné přírody, která skládá mozaiku života. Na ní my i zbytek přírody do velké míry závisíme,“ řekl už dříve Českému rozhlasu entomolog Vojtěch Kotecký.

Ohrožené i expandující druhy

Podle expertů motýli patří, co se klimatických změn týče, k nejcitlivějšímu hmyzu. Kvůli vyšším teplotám totiž snáze přicházejí o zdroj potravy. Důvodem je například to, že rostliny vlivem brzkých vyšších teplot vykvetou dříve, než motýli stihnou naklást vajíčka a metamorfovat. Kriticky ohrožených motýlů je celá řada a problém se týká i střední Evropy. Kupříkladu kdysi běžný modrásek ligrusový plošně vymírá, už se nenachází ani na Slovensku, v Polsku či v Rakousku a Německu.

Podle Miloše Andrese určitým motýlím druhům oteplování naopak prospívá. Ve východních a středních Čechách odborníci zaznamenali expanzi modráska jetelového z Moravy, cípatec jižní se do Česka rozšířil v roce 2019 a hojně sem migrují i noční motýli. Nejnápadnější jsou podle Andresových slov lišaj smrtihlav a lišaj oleandrový. „V poslední dekádě se jejich počet navýšil ještě víc než za předchozí půlstoletí,“ upozornil nedávno v časopise Ochrana přírody.

Motýli jako vzácný úkaz

Řadu druhů, které v přírodě běžně nejsou k vidění, nabízí pražská Botanická zahrada ve skleníku Fata Morgana v rámci výstavy tropických motýlů. Některé z nich se šíří do Evropy právě následkem změn klimatu. Návštěvníci se v expozici mohou setkat i se známými a kdysi četnými druhy jako babočka nebo otakárek.

Výstavu navštívil také student entomologie na Univerzitě Karlově David Hanzelka, kterého však skleník příliš neokouzlil: „Myslím si, že je tu na vystavovaných motýlech znát, že jim zdejší klima nedělá dobře.“ Podle něj lidé pravděpodobně ocení, že mohou spatřit úchvatné exempláře. Ale bohužel je některých motýlích jedinců tak málo, že lze považovat za vzácnost, když je někdo zahlédne. A to, jak Hanzelka říká, platí nejen pro volnou přírodu, ale i pro Fata Morganu.


Nela Provazníková
Jsem studentkou druhého ročníku Vyšší odborné školy publicistiky. Ráda běhám a cvičím, jsem vášnivá čtenářka hororových titulů a nenechám si ujít žádnou legraci.
Další články autora