Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Pokud máme jídlo připravené dopředu, nebudeme sahat po rychlých, ne moc zdravých dobrotách. Foto: Kamila Cermanová

Zdravé jídlo nemusí být drahé, stačí plánovat, říkají studentky nutriční terapie

Vanesa Krulová a Kamila Cermanová pořádají besedy o výživě a zdravém životním stylu, kde pomáhají lidem osvojit si lepší návyky. Studentky druhého ročníku nutriční terapie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy na sociálních sítích založily projekt Balanced Bliss, kde ukazují, že zdravé stravování není o zákazech, ale o rovnováze. Jako studentky, které samy procházejí akademickým stresem a výzvami radí, jak zvládnout stravování během studia – bez výčitek a extrémů.

Jaké chyby ve stravování studenti nejčastěji dělají?
Vanesa Krulová: Častým problémem je vynechávání jídel, hlavně snídaně. Mnoho studentů spěchá na přednášky a raději si přispí, než aby si dali něco k jídlu. Pak ale přichází hlad a sahají po rychlých, často méně výživných variantách.
Kamila Cermanová: Mladí se často uchylují ke konzumaci ultra zpracovaných potravin, což je lákavé, protože je to rychlé a levné, ale rozhodně to není ideální volba pro zdraví. Také je častý nedostatek bílkovin. Pokud se stravujeme jenom pečivem, těstovinami nebo jinými sacharidy, může nám to chybět a naše tělo to prostě pocítí. K tomu se přidává nízký příjem ovoce a zeleniny, což je problém nejen u studentů.

Na internetu se setkáváme s různými trendy ve výživě. Jak poznat, které jsou skutečně prospěšné?
KC: Je důležité k nim přistupovat kriticky. Na sociálních sítích často kolují výživové trendy, které nejsou podložené vědeckými důkazy. Některé mohou být dokonce zdraví škodlivé – například přísné detoxikační diety, vyřazování celých skupin potravin bez zdravotního důvodu nebo různé „zázračné“ diety slibující rychlé výsledky, ale vedoucí k nedostatku živin.
VK: To ale neznamená, že jsou všechny trendy špatné. Některé mají smysl a opírají se o výzkumy – třeba důraz na kvalitní tuky, vyvážený poměr makroživin (tedy bílkovin, tuků a sacharidů, pozn. aut.) nebo větší zastoupení rostlinných potravin ve stravě. Hlavní je ověřovat si informace a nenechat se zlákat něčím jen proto, že je to populární.

Je zdravé stravování drahé, nebo je to mýtus?
KC: Za mě je to spíš mýtus. Jasně, pokud byste kupovali jen bio produkty a „super zdravé“ potraviny s nápisy „fit“, cena by se mohla vyšplhat hodně vysoko. Ale pokud se zaměříte na základní suroviny, jako jsou luštěniny, mléčné výrobky, maso, vejce, pečivo nebo sezónní ovoce a zelenina, dá se jíst zdravě i s rozumným rozpočtem.

Může si student za 100 Kč na den uvařit něco zdravého?
VK: Určitě ano, i když samozřejmě záleží na velikosti porcí a individuálních potřebách. Klíčem je plánování a příprava. Na rozdíl od „hotovek“ z obchodů a jídel z fast foodu, které bývají dražší a méně výživné, vám domácí příprava zajistí kvalitní živiny a lepší kontrolu nad tím, co jíte. Pokud máte vůli a čas, zdravě se najíst za 100 Kč denně rozhodně zvládnete.

Jak zvládnout zdravé stravování, když mám málo času mezi přednáškami a brigádou?
KC: Ideální je určitě připravovat si jídlo do krabiček na několik dní dopředu, ušetříte spoustu času a energie. Místo vymýšlení, co jíst, už máte připravený pokrm, který stačí jen vzít. Pokud se vám to nepodaří, skvělou volbou je sáhnout v obchodě po něčem rychlém, ale výživném. Třeba kefírové mléko s ovocem nebo celozrnné pečivo se sýrem a kvalitní šunkou. A samozřejmě to doplnit zeleninou.

Má studentská menza potenciál být zdravou volbou, nebo je lepší vařit si sám?
VK: Ve školních menzách se dbá na výživové plány, které zajišt´ují, aby byla jídla nutričně vyvážená. Na druhou stranu, pokud má student čas a chut´ vařit, může si doma připravit jídlo přesně podle svých potřeb, s větší kontrolou nad kvalitou surovin a velikostí porcí.

Jak se vyhnout nezdravému mlsání při učení?
VK: Důležité je pít dostatek tekutin, dělat si pauzy a vědomě jíst. Pokud máme jídlo připravené dopředu, nebudeme sahat po rychlých, ne moc zdravých dobrotách. Místo toho si dopřejeme pořádné jídlo, a pokud máme na něco stále chut´, můžeme si dát sladkou tečku po jídle.

Ke studentskému životu patří nejen přednášky a zkoušky, ale taky občasná party, po které ráno nemusí být úplně veselé. Máte nějaký osvědčený tip, jak se s kocovinou vypořádat co nejrychleji?
KC: Pití alkoholu není úplně to, co by vám doporučil jakýkoli odborník přes zdraví, ale všichni víme, jak to chodí. Než vyrazíte na drink, je zásadní se pořádně najíst – prázdný žaludek to fakt nezachrání. A pro jistotu si přibalte nějaký ten toustík nebo proteinovou tyčinku do kabelky.
VK: Hlavní je se nejprve zaměřit na hydrataci, a to nejen po probuzení, ale i během večera. Pokud už kocovina přišla, ideální jsou lehce stravitelné potraviny jako bílý toustový chléb nebo banán, které nezatíží žaludek, ale zároveň dodají tělu potřebné sacharidy. Poté je nejlepší tělo pořádně vyživit kvalitním jídlem, kde najdeme vše důležité.


Barbora Kaprálková
Barbora Kaprálková
Za vším hledám hlubší smysl. Čtu klasiku a píšu poezii. Kafe už si nesladím. Ráda bych psala o věcech, o kterých by se mělo více mluvit. Kromě sociálních témat mě zajímají i ta vědecká.
Další články autora