Zákazníci nakupují z druhé ruky, i tak bojují proti inflaci
Pravidelnou zákaznicí second handů je studentka Adéla Stejskalová (24). Ještě před rokem nakupovala i v běžných obchodech s textilem, v současnosti oděvy však kvůli vysokým cenám, které má na svědomí rostoucí inflace, pořizuje výhradně z druhé ruky. „Nejčastěji navštěvuji českobudějovický Textil house. Obchod má bonusové slevy a často v něm najdu i úplně nové kousky. Například v zimě jsem sehnala kabát za sto korun ještě s visačkou,“ pochvaluje si Stejskalová.
Koupit si více a levněji
Podle dubnové ankety Deníku „Česko za babku“ devět procent z 3,5 tisíců dotázaných nyní navštěvuje second handy častěji, než dříve. Markéta Soukupová, ředitelka sítě second handů Moment, tvrdí, že jim tržby vzrostly o 30 procent. „Myslím si, že hlavně kvůli inflaci,“ uvádí. Dle jejích slov je nákup oblečení z druhé ruky dobrou a udržitelnou možností, jak v dnešní finančně náročné době ušetřit peníze. Její slova potvrzuje i nedávný průzkum společnosti KRUK, podle nějž omezilo s ohledem na inflaci nákup nového oblečení 65 % Čechů.
Nárůst zákazníků za poslední rok zaznamenala i pražská pobočka second handů Genesis. „Chodí k nám nakupovat mnohem více lidí. Navíc jsme snížili i ceny, zákazník u nás dá 79 korun za jeden kus oblečení,“ popisuje prodavačka z prodejny na Karlově náměstí. Zvýšený zájem o levné oblečení si vysvětluje tím, že se lidé snaží v současné ekonomické situaci zbytečně neutrácet. „Zároveň si toho odnesou více,“ doplňuje.
Kupte si luxusní kabát
Nakupování v second handech je dobrým způsobem, jak zvýšit úspory, i pro studentku Terezu Kubíkovou (22). „Přijde mi zbytečné dávat tolik peněz za nové oblečení. Jsou praktičtější věci, co si mohu koupit,“ líčí s tím, že jde o lepší variantu nákupu i z hlediska udržitelnosti. Běžné obchody s textilem už nenavštěvuje. „Za poslední rok jsem si nekoupila oblečení jinde než v sekáči,“ podotýká Kubíková. Nízké ceny vyhledává i student Eliáš Bíca (22). „Pokud věc z druhé ruky stojí více než 50 korun, nekoupím si ji. Pouze v případě, že jde o luxusní značku. Nedávno jsem si třeba koupil Burberry kabát za 300 korun,“ vzpomíná Bíca. Cena nového kusu v originálním obchodě by podle něj vyšla na přibližně 40 tisíc korun.