Zábava s příchutí nenávisti. Počítačové hry lákají i odrazují chováním mezi hráči
„Hrála jsem ve dvojici online s náhodným hráčem. Ze začátku se zdál v pohodě, pak mě ale začal urážet. Naučila jsem se díky němu, nechtěně, spoustu nových nadávek v angličtině,” popisuje jeden ze svých zážitků ze hry Fortnite hráčka se přezdívkou Balada. Její zkušenost je pro ni spíše úsměvnou vzpomínkou, než traumatem. Někteří hráči se však při hraní her setkávají s mnohem horším chováním, než je pár nadávek.
Horší než pouhá rivalita
Taková atmosféra pak nemusí mít negativní dopad pouze na jedince, ale i na samotnou hru. Málokdo se totiž chce zapojit do hry, která je vyhlášená tím, že přitahuje podivné typy.
Za dlouhodobě toxickou komunitu je považována ta kolem League of Legends. „Před pár dny mi umřel dědeček, byla jsem rozhozená a tak jsem ten den nehrála úplně nejlépe,” popisuje na Redditu svůj zážitek uživatelka Alexosaur. „Spoluhráči z toho pochopitelně nebyli nadšení a tak jsem se jim snažila vysvětlit situaci. Odpovědí mi bylo, že je dobře, že můj dědeček zemřel a já bych měla taky,” zlobí se i s odstupem času.
Jiným příkladem je Red Dead Online, multiplayer hra z westernového prostředí. Jezdí se v ní na koni, střílí a soupeří mezi sebou. Takové prostředí přirozeně vede k rivalitě mezi hráči. Komunita ve hře je ale ještě mnohem radikálnější, než se na první pohled zdá. „Je tam obvyklé to obyčejné toxic chování, kdy někteří hráči prostě bezhlavě střílí do lidí kolem sebe, nebo používají cheaty, podvodné programy, pomocí kterých pak odpálí celé město,” komentuje hru Adrian, který se v této herní komunitě pohybuje již několik let. „Vím o případech, kdy pak naštvaní hráči zveřejnili osobní údaje lidí, kteří je porazili v závodu. Taky je ve hře komunita, která se dlouhodobě stylizuje oblečením a chováním jako Ku-klux-klan. Nakonec asi nikoho nepřekvapí, že i nadávky ženám jsou zde na denním pořádku.”
Mezi další populární multiplayer hry patří i Valorant, střílečka z pohledu první osoby. Hraje se v týmech, díky čemuž je kontakt mezi hráči nutností. Pokud se ale někdo ve skupině začne chovat útočně, ze hry se brzy stane nepříjemný zážitek. „Hrála jsem Valorant dva roky. Pak mi zničehonic ve hře začali nadávat jen kvůli tomu, že jsem žena,” sdělila Generaci 20 hráčka, která se představila jako Swittyss. „Tato situace se začala opakovat tak často, že jsem se nakonec ve hře styděla mluvit a pak jsem dokonce přestala hrát úplně,” říká. Většina těchto toxických lidí přišla podle ní do Valorantu z League of Legends.
Pojďme se setkat v realitě
Komunity kolem her však mohou být i příjemným místem, kde fanoušci narazí na nové přátele. Příkladem je česká historická hra Kingdom Come: Deliverance, jejíž hráči se rozhodli v červnu uspořádat komunitní sraz v horním zámku v Ratajích nad Sázavou. Program, který připravili, je inspirovaný dějem hry. Celkově jsou lidi kolem této hry považováni za milé a nekonfliktní.
Výraznou a specifickou komunitu má kolem sebe čínská anime hra Genshin Impact. Tvoří ji skupina kreativních lidí a umělců z celého světa, kteří se setkávají na platformě Discord. Fanoušci Genshinu se pravidelně schází i na offline akcích. V České republice jde zejména o pražský Comic Con, nebo Animefest v Brně. Na něj se chystá třeba hráč s přezdívkou Mari. „Minimálně ta část komunity, kde se pohybuju já, je opravdu přátelská,” říká o Genshinu. „Občas se i tam najde někdo s kým se nepohodne, ale ještě nenarazil na nikoho, kdo by na něj byl doopravdy zlý,“ dodává.