Z youtubera zpěvákem. George Miller přerostl svou minulost
George Miller, v současnosti známější jako Joji, je japonský R&B zpěvák a textař žijící v Americe. Dříve také jedna z největších osobností YouTube, kde v roce 2013 založil dodnes existující kanál TVFilthyFrank. Vytvářel velmi kontroverzní obsah, díky čemuž získal sedm a půl milionů odběratelů. Ne všem ale bylo příjemné sledovat psychopata, který všude hází vejce, zvrací na veřejnosti nebo pojídá dort z lidských vlasů. Je tedy pravděpodobné, že ještě více lidí svou tvorbou urazil, znechutil a pobouřil. Bylo by však krátkozraké hledět na George Millera jako na dalšího člověka, co pro peníze udělá všechno.
Filthy Frank je role, do níž se ponořil, aby ukázal, v jak absurdním světě žijeme. V popisu kanálu stojí, že jde o ztělesnění všeho, čím by člověk neměl být. „Tato strašná urážlivost je záměrná parodie na celou mašinu sociálních sítí a odraz lidského mikrokosmu, kterým sociální sítě jsou,“ píše se dále v popisu. Cílem bylo nastavit lidem zrcadlo a počkat, co se v něm objeví. Výsledkem je více než miliarda zhlédnutí, kterou Miller nasbíral ze 157 videí. Nadhodil tak řečnickou otázku, jestli je šílenější fiktivní postava představující nejrůznější extrémy, nebo miliony reálných lidí, co se tím vším baví.
Nekorektní zpěvák v růžovém
Miller vytvořil společně s postavou Filthy Franka také recesistního šílence v růžovém elastickém kostýmu jménem Pink Guy. „Mám rád jeho tvorbu, protože si uměl udělat srandu úplně z čehokoliv. Lidé dnes berou všechno moc vážně a jsou zbytečně přecitlivělí. Přesně tohle dokázal vystihnout,“ vysvětluje student Ondřej Miech (19), čím ho Pink Guy oslovil. Miller ale kromě nekorektního smyslu pro humor ukázal i hudební nadání. V písních, které jako Pink Guy nahrál, často rapoval, foukal nosem do flétny nebo brnkal na ukulele. Dokonce pod svým alter-egem sám v lednu 2017 vydal album Pink season, na kterém je celkem 35 nahrávek. Pět z nich poté vyšlo ve zremixované podobě pod hudebním vydavatelstvím 88rising, již od roku 2015 sdružuje především asijské interprety působící v Americe.
V prosinci 2017 oznámil svůj konec na YouTube. Odůvodnil jej vážnými zdravotními problémy, za které mohl částečně stres. Od této chvíle se začal naplno věnovat hudbě a odstartoval novou kapitolu života s uměleckým jménem Joji. „Není to postava jako Filthy Frank a Pink Guy. Joji jsem prostě já,“ řekl Miller v rozhovoru pro americký hudební magazín Billboard. Debutové EP s názvem In Tongues vyšlo už v listopadu 2017 a pro fanoušky obou Millerových postav z YouTube bylo velkým překvapením. „Sice mě mrzelo, že přestal natáčet, ale je dobře, že si našel něco, co ho naplňuje. Jeho hudba mě hodně překvapila. Ukázal skrytou stránku své osobnosti,“ vnímal Jojiho začátky fanoušek Martin Randa (20).
Recesistu vystřídal umělec
Zpočátku byl Joji považován pouze za jednoho z dalších youtuberů, co se snaží prorazit v hudebním světě. Vážněji jeho pěveckou kariéru začali lidé vnímat až po albu Ballads 1 z předloňského října. Přilákalo totiž i posluchače, kteří o minulosti Millera neměli žádné tušení. Z nahrávky vzešly dva celosvětové hity: Slow dancing in the dark a Yeah right (dohromady s více než 800 miliony poslechů na hudební platformě Spotify, pozn. redakce). „Vždyt´ je to podělanej youtuber… Teda, teď už ne,“ s úžasem pronesl britský hudební recenzent Jon Denton v reakčním videu na Jojiho album. Potvrdil tak, že se Millerovi povedlo přesvědčit lidi o svém talentu a přerůst svou minulost.
Velkým překvapením bylo letošní album Nectar, které vyšlo na konci září. Fanoušci žasnou nad tím, kam se Jojiho hlasové schopnosti posunuly a jak sebejistě nyní působí. „Neuvěřitelně se zlepšil. S každým novým albem jsou jeho vokály lepší a lepší,“ komentoval pěvecký výkon hudební kritik Anthony Fantano. Melancholické texty písní navíc budí silné emoce. „Dokážu si představit, že spousta lidí bude tuhle nahrávku milovat. Pro některé bude znamenat hrozně moc,“ neskrýval nadšení recenzent Jon Denton. Americký youtuber TCtheTopCat při reakci na Nectar skončil v slzách už po první písničce. „Určitá slova občas udeří až příliš hluboko,“ vysvětloval své emoce. Joji a Filthy Frank působí jako den a noc. Před pěti lety se fanouškům z tvorby George Millera zvedal žaludek, dnes je dojímá procítěnými tóny a baladami o lásce.