Vršovice slaví výročí stadionu Ďolíček. Už 90 let z něj Bohemáci střílí míče i do ulic
Svatostánek Bohemians, třetího největšího fotbalového klubu v Praze, vystihuje heslo: „Ďolíček, víc než stadion“. To potvrzuje i fanynka Tereza Palečková, kterou k Bohemce přivedl táta. „Jezdil na zápasy i na tajňačku z vojny v Klatovech a na fotbal mě přivezl ještě v kočárku v roce 1982, když mi bylo teprve pár měsíců. Kočár byl pochopitelně bílý se zelenou nálepkou klokana,“ popisuje Palečková pro Generaci20. „Ďolíček je kousek maloměsta uprostřed velkoměsta, malý prostor, rodinná atmosféra, žádné moderní neosobní tribuny,“ dodává fanynka.
Areál Ďolíčku je běžně otevřený veřejnosti i mimo zápasy a kdokoliv tak může přijít, projít si útroby, posedět na tribuně nebo navštívit takzvané náměstíčko. „Je to něco jako foyer v divadle. Lidé se tu potkávají, dají si pivko a klobásu. Pokud někdo neví, kde a co to je, není to pravý Bohemák,“ řekl ředitel komunikace klubu Petr Koukal pro podcast Českého rozhlasu.
Stadion otevřený 27. března 1932 nesl při zápase se Slavií původně název Dannerův. Lidově se mu říkalo Dannerák a pojmenovaný byl po tehdejším řediteli Vršovické občanské záložny a také mecenáši klubu Zdeňku Dannerovi. Označení vzešlo z umístění původního stadionu, který ležel o kus dál od současného, v prohlubni za továrnou Valdez, jakoby „v ďolíčku“. Používat se začalo až na přelomu padesátých a šedesátých let.
Míče létají tramvajím do cesty
Fanoušci s úsměvem říkají, že klokani jsou od Botiče. Pražský potok totiž obtéká hlavní tribunu. Leckomu by se tak mohly vybavit scény z komedie Okresní přebor, kde fotbalisté loví míče z potoka. „Že by do Botiče často padaly balóny, to se nestává, daleko víc jich ale končí na druhé straně u pošty, či na tramvajovém pásu za bránou,“ popsal Koukal. Dodal, že míč se občas ani nevrátí. „Stalo se, že pořadatel vyběhl ven, aby balon našel, a viděl pána s míčem v podpaží, jak se za ním zavírají dveře tramvaje,“ líčil Koukal.
Originalita nešla Ďolíčku upřít ani v době pandemie koronaviru, kdy se fotbal hrál bez fanoušků. Bohemáci si poradili a vznikla takzvaná tribuna štafle. Za ochoz stadionu si lidé postavili žebříky či vysokozdvižné plošiny a sledovali zápas. „Je to perfektní ukázka toho, že fandit Bohemce není jen o tom přijít na tribunu a dát si klobásu, je to životní styl, nejen koníček,“ sdělil Koukal.
Hráči mají k fanouškům blízko
Atmosféru si pochvalovala i jedna z legend vršovického klubu a českého fotbalu obecně, mistr Evropy z roku 1976, Antonín Panenka. „Atmosféra tu byla vždycky, Ďolíček je tím specifický. Diváci jsou metr od hřiště a kontakt s hráči je obrovský,“ řekl Panenka v podcastu Českého rozhlasu a zavzpomínal, že když například kopal roh, vždy prohodil s fanoušky pár slov.
Na rok 2024 je v plánu rekonstrukce, která bude rozdělená na čtyři etapy a navýší kapacitu diváků z nynějších 6300 na 8500. Tím by splnil parametry UEFA pro konání evropských soutěží. „Stadion má tradici, je to prostě duch místa – genius loci. Těžko bych snášel, kdyby se měl například stěhovat jinam. Věřím, že se tribuny zrekonstruují a budeme sem chodit do konce života,“ podotkl Panenka.
Na rozšíření tribun se těší i fanoušek Tomáš Prchal, který na stadion chodí již od roku 1984. „V roce 2007 jsem si pořídil permici a chodím na každý zápas, snad se do budoucna dočkáme rekonstrukce, která by mohla přinést i větší návštěvnost,“ řekl Prchal pro Generaci20 a dodal, že věří i v investice od nových sponzorů. Bohemka se totiž nyní nachází až na čtrnácté pozici a přísun financí by mohl znamenat příchod hráčů a třeba i posun v tabulce.
K Bohemce patří Šíp i Trojan
Do Ďolíčku chodí také slavné osobnosti. Mezi nimi například herec Ivan Trojan, moderátor Karel Šíp či novinář Jindřich Šídlo. Trojan zná Ďolíček nejen ze sedaček zelenobílé tribuny, ale přímo z hřiště. V roce 2009 totiž nastoupil do utkání proti Ústí nad Labem, ve kterém odehrál sedm minut. „Jsem rád, že jsem se mohl alespoň na chvíli stát součástí Bohemky,“ uvedl Trojan pro web sport.cz a přiznal, že se mu dojetím chtělo plakat, když tu fanoušci skandovali jeho jméno. „Ďolíček je samozřejmě mnohem víc než jeden zastaralý stadion,“ popsal v článku Hospodářských novin Šídlo. Někteří fanoušci navíc svatostánek Bohemians navštěvují v podstatě od narození. Fanynku Terezu Palečkovou sem totiž přivezl její tatínek v roce 1982 ještě v kočárku. Na „klokany“ má nezapomenutelné vzpomínky a podporuje je dodnes.