Videohry na filmových plátnech. Studiím vydělávají, ale diváky nepřesvědčí
Filmovými adaptacemi herních předloh se v poslední době zaplnili obrazovky kin. Známé značky jako Uncharted, či Assassins Creed i přes vysokou výdělečnost ani zdaleka nedostačují kvalitou. Mezi herními adaptacemi lze však najít i kvalitní počiny.
Pokud chce filmové studio vydělat velké peníze, s filmem podle herní předlohy nešlápne vedle. „Takové snímky jsou pro produkční společnosti stále výdělečnější a proto se do videoherních adaptací pouštějí čím dál tím častěji,“ řekl na konferenci SXSW učitel videoherního byznysu newyorské univerzity Stern School of Bussiness Joost van Dreunen.
Filmaři se podle pedagoga snaží svým divákům předat příběhy hrdinů, které několik let hráči ovládají pomocí ovladačů. „Lidem nejspíš chybí superhrdinské filmy. Mají už dost Iron Mana, dost Marvelu. A nyní se videohry začínají dostávat na filmové plátno jako náhrada, která funguje díky stejné ikoničnosti postav,“ dodal.
Od roku 2024 se o filmového zpracování své hry Death Stranding snaží vývojář Hideo Kojima. To je ovšem jen jeden z několika oznámených titulů. Adaptace populárního RPG (role playing game, hra na hrdiny, pozn. red.) Borderlands se v srpnu poprvé ukáže v kinech a herec Jack Black studuje základy Minecraftu. „Herec se musí na svou roli vždy připravit. Takže jsem poslední měsíc, měsíc a půl hrál intenzivně Minecraft,“ řekl s nadsázkou Black pro videoherní portál IGN.
Za propadáky stojí střih a casting
I přes velký počet filmů podle herních příběhů, nedosahuje většina kvality původního díla. Příkladem může být zpracování Assassins Creed z roku 2016, kde se podle hráčů nepovedlo důvěryhodně přenést akční záběry z počítače na plátno.
Důvod, proč se akčním hrám ve filmovém podání nedaří, popsal filmový recenzent Kamil Fila (43) pro Český Rozhlas: „Ve filmu se často zběsile stříhá, což ruší pocit rozpohybované videohry. Tato metoda je v poslední době oblíbený způsob, jak se pokusit diváka vtáhnout do děje, s hrami to ale přímo kontrastuje, protože nic takového nepoužívají.“ Následně dodává, že se tak snímek připraví o kvalitu a hodnotu, kterou mají jen počítačové hry, kde je na rozdíl od filmů kladen důraz na plynulý pohyb.
V některých případech není na vině záběr, ale spíše objekt před kamerou. Případem nepovedeného castingu může být snímek Uncharted od studia Sony. Hráči i recenzenti se na internetu shodují, že mladý Tom Holland se do hlavní role životem ostříleného objevitele Nathana Drakea nehodil po vizuální ani herecké stránce.
„Pokud jste nikdy nedrželi v ruce konzoli Playstation, tak pro vás bude film zábavný. Ale pro hráče to není Uncharted. Chybí tomu veškerá identita videohry – počínaje hlavní postavou, Drakem,“ recenzuje zážitek z filmu uživatel na filmovém portále IMDb uživatel pod nickem Mr-Fusion.
Videoherní i seriálový úspěch
Ne každé filmové zpracování však u diváků propadlo. Seriál The Last of Us od HBO je inspirován stejnojmennou videohrou od vývojářů Naughty Dog, kteří jsou zodpovědní i za zmíněný Uncharted. The Last of Us získalo od fanoušků i recenzentů na IMDb vysoké hodnocení 9.
Kritici a diváci se shodují, že The Last of Us je přesným opakem nepovedených titulů a dokonce počin považují za jednu z nejlepších videoherních adaptací. Pedro Pascal a Bella Ramsey jsou navíc přesnou podobou Joela a Ellie v originálním příběhu.
Scénář, atmosféra a vyprávění seriálu zůstává věrné předloze. „Povedlo se jim zachovat emocionální atmosféru, kterou mohl člověk prožít i v herní verzi. Dokonce bych i řekl, že se seriál od originálu liší jen drobnými detaily,” říká hráč a fanoušek filmografie Ondřej Dubják (21).
Filmových adaptací počítačových her se kina a streamovací platformy dlouho nezbaví. Margot Robbie produkuje film na motivy The Sims a Sophie Wilde se stane jednou z hlavních postav Watch Dogs.