V říjnu sportovce z posiloven vyhnala vláda, cvičí dál na vlastní pěst
„Ráda jsem občas zašla do posilovny. Na jaře po jejich uzavření jsem začala alespoň běhat v lese nebo jsem zkoušela cvičit doma podle různých fitness influencerů,“ říká Anna Černá (19). Zároveň přiznává, že je s přicházející zimou stále těžší se do aktivního pohybu přemluvit. „Když mám předplacené lekce, vím, že tam musím, teď mě ale nic nenutí.“
K motivaci mohou pomoct on-line lekce, při kterých trenéři natáčejí videa, podle nichž pak lidé cvičí doma. Tento postup využívá i trenér Petr Duchek (32). „S klienty se domluvíme na video-chatu, během něj si pak probereme cviky, které mu nejsou zcela jasné,“ popisuje Duchek. Aby měl klient jistotu, že posiluje správně, může se při cvičení natočit a video pak trenérovi poslat. „Při konzultaci mu pak vysvětlím, co třeba dělal špatně,“ dodává Duchek.
Počasí není překážkou
Jiné sportovní nadšence neodradí ani sychravé počasí. „Z fotbalových zápasů jsem zvyklý třeba i v prosinci pobíhat po hřišti v krat´asech,“ říká fotbalový rozhodčí Lukáš Plíva (23). Vzhledem k tomu, že zápasy se od začátku října kvůli vládním opatřením proti koronaviru nekonají, chodí si alespoň zacvičit do venkovní posilovny. „Venku cvičím i běžně, mám to raději, než přeplněná fitness centra. Navíc cvičím celoročně, díky tomu se i otužuji,“ dodává.
Podobný přístup má i osobní instruktor Miroslav Beck (24). Klientům se rozhodl nabízet venkovní lekce.„Chodíme na stadion, kde děláme kruhová cvičení, abychom úplně nevypadli z tempa,“ říká Beck. Jak zdůrazňuje, nepolevit v pravidelném pohybu je klíčové hlavně pro ty, kteří se snaží zhubnout, nebo naopak nabrat svalovýobjem. „Když se dlouhodobě snažíte docílit nějakého výsledku, nemůžete z ničeho nic na čtrnáct dní přestat. Svaly ochabují velmi rychle,“ popisuje situaci Beck, který zároveň dodává, že v současné době by se lidé o své zdraví měli o to víc starat a udržovat se v dobré fyzické kondici.
Doma chybí vybavení
Těm, kdo se rozhodli v tréninkovém plánu pokračovat, ale venkovní posilování ani cvičení v domácím prostředí, nemusí dobře vybavená fitness centra plně vynahradit. „Pokud lidé nemají profi vybavení, trénink ve fitness centru asi plně kompenzovat nemohou. Chápu, že ne každý je ochoten utratit za vybavení tisíce korun, obzvlášt´ v tak nejisté situaci, v jaké se nacházíme teď,“ míní Adéla Holatová (21), která za normálních okolností denně docházela do Infitness Liberec.
V posilovně pracovala také jako recepční. „Přišla jsem během jednoho dne o práci i o svou největší zálibu. Jediné, co jsem najednou měla, byla kupa volného času,“ popisuje. Ten využívá alespoň k sebevzdělávání, četbě a cvičení doma. „Snažím se mít pořád dostatek pohybu. Třeba i v jiné formě než běžně ve fitku,“ říká Holatová. V obývacím pokoji například cvičí jógu, nebo dělá shyby na venkovní hrazdě. „Jasně, že na soutěž v silovém trojboji se doma na podlaze nikdo nepřipraví, ale formovat postavu a utužovat zdraví člověk určitě může. Jde jen o to chtít,“ dodává.