Tisíce nalezených kešek a stále nekončící záliba. Geocaching Markétu Stančíkovou baví už 17 let
Na první výpravu za keškou vyrazila s kamarádem a synem. Z původně jednorázové akce se ale stala dlouholetá záliba. Markéta Stančíková za sedmnáct let našla téměř čtyři tisíce kešek a i když dnes už neloví tak intenzivně, geocaching ji pořád baví. „Některé kešky jsou tak důmyslně schované, že se vám z toho až vaří mozek,“ říká.
Proč jste se geocachingu začala věnovat?
V březnu 2008 mě k němu dovedl kamarád, který mě společně s mým synem přibral na výlet. Od té doby jsem u toho už zůstala. Se synem jsme vždy hodně chodili na výlety a některé z nich jsme postupně začali plánovat podle kešek. Přivede vás to na místa, o kterých byste se třeba nedozvěděli, nebo to jen zpestří den.
Co všechno člověk potřebuje, aby mohl začít hledat kešky?
Vlastně skoro nic. Nejdříve si musíte založit profil na oficiálních stránkách a do mobilu stáhnout aplikaci. Pokud jste velký fanda, pořídíte si i navigaci.
Jaká je česká geocaching komunita?
Lidé k sobě mají blízko a jsou fajn. Pokud se potkáte s kačerem (slangově hledač kešek, pozn. red.) poblíž kešky nebo i u ní, poznáte se a často sdílíte své zážitky. Sběrači zároveň pořádají různé akce, nebo si označují vozy samolepkou ještěrky.
Existují nějaká nepsaná pravidla nebo etiketa, kterou by měl každý dodržovat?
Musíme být ostražití, aby nás mudlové (slangově ten, kdo kešky nehledá, pozn. red.) neviděl úkrýt a kešku pak nezničil, neodnesl nebo nevyzradil jinému mudlovi.
Kešky sbíráte už 17 let. Změnil se nějak geocaching s vývojem technologií?
Nevšimla jsem si. Od začátku mám staženou stejnou aplikaci. Na naše výlety je dostačující, i když bych občas uvítala třeba podrobnější mapu.
Co vám geocaching dává?
Pro mě osobně je to o zážitku a informaci o daném místě. Většinou mi to ukáže nějakou zajímavost, o které bych se třeba jinak nedozvěděla.
Kolik kešek jste zatím našla?
K dnešnímu dni je to 3893 kešek. Na počtu ale nelpím. Už kešky nelovím v takové intenzitě jako dřív, mám je teď jen pro zpestření.
Po tolika letech byste mohla být skoro profesionál. Máte nějaké tipy pro úplné začátečníky?
Vybírat si ze začátku menší obtížnost. Kešky jsou rozděleny od jedničky (nejlehčí) po pětku (nejtěžší), a to jak podle hledání, tak podle terénu. Pokud jde o hledání, skrýše jsou opravdu propracované, že se vám až vaří mozek. Terén s obtížností pět už je třeba lezení po stromech, po skalách s lanem nebo si s sebou musíte vzít vysouvací žebřík, abyste se ke keši dostali. Vždy je dobré si přečíst základní informace, označení, velikost a umístění kešky. Zároveň si mezi sebou dávají tipy i sběratelé.
Co byste chtěla, aby lidé o geokešingu věděli?
Že je to skvělá záliba. Vytáhne vás ven k novým zážitkům a o tom ten život přeci je, být aktivní.