Thaiboxerka: Když kluci dělají aerobik, tak my můžeme bouchat do pytle
Doby, kdy ženy musely stát u plotny a jejich jedinými starostmi byla péče o dítě a uklizená domácnost, jsou dávno pryč. Dnes ženy pronikli i do dříve ryze mužských záležitostí. Jednou z nich jsou i bojové sporty.
Tereza Dvořáková (16) dělala ještě před sedmi lety vrcholově aerobik. „Toho jsem nakonec nechala kvůli bolestem zad. K thajskému boxu jsem se dostala přes svou kondiční trenérku, která se mu už věnovala. Tak jsem si řekla, že to zkusím a uvidím,“ říká Dvořáková a dodává, že po roce a půl trénování se dostala až k amatérským zápasům.
Ženy bojují o respekt
To že se dnes ženy mnohem více zajímají o takhle tvrdé sporty, potvrzuje i trenér třetí třídy Muay thai David Hubička. „Myslím si, že je to především díky větší informovanosti okolí a také díky tomu, že se rozrostly tělocvičny, které nabízí hodiny bojových sportů a dveře jsou samozřejmě otevřené i dívkám,“ vysvětluje.
Hubička také říká, že si ženy často myslí, že když přijdou na trénink, tak odejdou s „nakládačkou“ a nic se nenaučí. Upozorňuje však, že na hodinách jde o přesný naopak, to potvrzuje i Dvořáková. „Na tomhle sportu se mi líbí, že i když člověk umí základy, pořád je čemu se učit a zdokonalovat se.“
Ženy, které se věnují tvrdším sportům, se ale kromě respektu setkávají i s negativními reakcemi okolí. „Občas slýchám, že tyhle sporty prostě pro holky nejsou. Že jsme prý takový chlapi v sukni, ale podle mě to tak rozhodně není. Stejně tak jako muži mohou dělat aerobik, tak holky můžou bouchat do pytle,“ vysvětluje Dvořáková.
Rozdílů je minimum
Na tréninkách se ale Dvořáková, ani Hubička s takovými názory nesetkali. „Thai boxeři berou ženy mezi sebou velmi dobře, jsou i tak trochu chráněny. A když se něco naučí, získají respekt, stejně jako muži. Negativní reakce se objevují spíš u lidí, kteří o bojových sportech nic moc nevědí,“ dodává trenér a vysvětluje, že jeho tréninky jsou smíšené. Sám žádné velké rozdíly nedělá, i když raději trénuje ženy. „K výuce přistupuji u všech stejně, ale s holkami je obvykle větší sranda a líp se na ně kouká,“ směje se.
Pokud jde o výbavu a pravidla, rozdíly se nedělají skoro žádné. Muži jako ochranné pomůcky na zápasy nosí suspenzory, rukavice a chránič zubů, stejně jako ženy, ty mají navíc akorát tvrdé plastikové podprsenky. Více ochranných pomůcek však musí mít ti, kteří bojují v amatérských zápasech a to jak muži, tak i ženy. „Měla bych mít helmu, velký chránič hrudi proti poranění vnitřních orgánů a také chrániče holeně. Vzhledem k tomu, že nejsem plnoletá, je i tak pro mě tato výbava nezbytná,“ vysvětluje.
Dvořáková už má za sebou několik amatérských zápasů a také remízu, kterou vybojovala na domácím bojišti v šestém ročníků kladenské galashow Noc válečníků. Podle jejích slov zaujímá thai box většinu jejího volného času, prozatím je ale pro ni na prvním místě pořád ještě škola.