Svatý otec může být i dědeček, hlavně když bude progresivní
Svět se nyní dohaduje, kdo by mohl být další papež. Přemýšlí se ale také o tom, kdo by měl být v této funkci ten pravý i z lidského pohledu? Lidi si nechávají zdát o dokonalé polovičce, hlavě státu, ale sní v současnosti třeba taková generace Z o představiteli církve?
Řadě mladším lidem už nestačí pouze kázání z balkónu svatopetrské baziliky. Chtějí vidět činy a pokrok. Papež František byl prvním ve své funkci, který se objevil na sociálních sítích. Jasně, kdo není na síti X nebo Instagram, připravuje pouze sám sebe o možný vliv. Zároveň není žádným tajemstvím, že účty velkých politiků a jiných vlivných osob často spravuje celý marketingový tým, a tak už jen přes tweety kariéru Svatý otec nejspíš neudělá.
Hlava katolíků by se tak neměla bát kontroverzních témat a s kritikou by neměla šetřit ani směrem do svých řad. Upozorňovat na chyby církve by mohlo pomoci přilákat mladé lidi, kteří instituci vyčítají řadu nedostatků. Od sexuálních poprasků, po přílišnou upjatost či stále silný konzervatismus.
Blíže k lidem než k Bohu
Představa pokrokového papeže byla mnohým nastíněna začátkem seriálu Mladý papež. „Existuje pouze jedna cesta, která vede ke štěstí, a tou cestou je svoboda,“ těmito slovy končí v horečnatém snu projev nového Svatého otce Lennyho Belarda, kterého ztvárnil Jude Law. V sérii režiséra a scenáristy Paola Sorrentina podporuje mladý papež v úvodní řeči práva LGBTQ+, ženské kněžství, masturbaci a právo na potrat. Projev značí příslib velmi progresivního představitele, pro mnoho katolíků nejspíš až příliš. Ovšem řada mladých lidí i mimo katolickou církev by zajisté některé názory přijala s otevřenou náručí.
Pokrokovost hlavy církve je pro řadu lidí z generace Z důležitějším aspektem než věk. Spodní hranice pro zvolení je 35 let, ale otec katolíků klidně může být ve věku dědečka, jak tomu doposud bývá, hlavně když jeho smýšlení bude mladické. Vatikán má být otevřený, konec konců tím ukazuje otevřenost Boha. Proto by měl více myslet na přízeň vůči LGBTQ+ lidem, z nichž je mnoho věřících nebo pochází z rodin, které se řídí názory církve. Narovnat by se také měl pohled na interrupce. Upřednostňovat život již žijící ženy, nejít proti vědě, ale spolupracovat s dnešními možnostmi.
Láska je cesta
Pokud něco v současné době plošně trápí mladé, je to úzkost z nejisté doby. Neměla by tak být opomíjena klimatická krize ani ochrana lidských práv. A hlavním bodem, který by mohl papež více propagovat, aby se dostal do srdce lidstva? Láska. Emoce, která je opakem nenávisti, jíž je svět plný. Od válek, vraždění a mučení po rasové segregace a xenofobii. Ačkoliv je papež představitelem katolické církve, je důležité, aby podporoval i ostatní náboženství. V době, kdy je ve světě rozlezlá islamofobie, by se měl Svatý otec snažit o lásku k bližnímu svému. At´ už náš soused chodí do kostela, synagogy, mešity nebo hledá svou verzi boha v přírodě.