Studenti nevědí, co bude. Bojí se, že jejich maturita bude méněcenná
Kvůli maturitě se studentka plzeňského Gymnázia Luďka Pika Adéla Tonarová (19) už dva měsíce nervuje a ještě asi nějaký čas bude. Přesto by ráda maturitní zkoušku podstoupila. „Nechci být považovaná za tu, která dostala maturitu zadarmo. Bojím se, že by na mě a celý náš ročník takhle ostatní do budoucna nahlíželi. Minimálně do té doby, než bych dosáhla univerzitního vzdělání a měla vysokoškolský diplom,“ říká Tonarová a poznamenává, že maturita je podle ní dobrou průpravou na zkoušky na vysoké škole.
To student Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí Dominik Váca (18) by maturitu bez námahy vzal bez sebemenších výčitek. K přijetí na vysoké školy, na které se hlásí, Vácovi totiž stačí maturitu zkrátka jen udělat. „Je to pro mě jen papír, nic víc. Ale ani maturovat klasicky by mi nevadilo. Začínám se pro jistotu více učit, abych zkoušku případně zvládl,“ vysvětluje.
Nejistota a stres navíc
Nejhorší je podle maturantů nejistota, kdy a zda vůbec zkouška proběhne. První část mohli mít za sebou už na začátku května, v současné době ale hrozí, že zkoušku budou skládat až na konci června, nebo vůbec. „Oproti jiným ročníkům to máme komplikované. Nikdo nedokáže říct, jak se situace vyvine. Je těžší se k učení motivovat, když možná žádná zkouška ani nebude,“ říká další studentka Gymnázia Luďka Pika Eliška Červenková (19). Maturanti se navíc musejí připravovat doma, kde se k učení dostanou o dost hůře. Přípravy na zkoušku se zpomalily i ze strany mnohých učitelů. „Ve škole se nám původně věnovali mnohem více. Teď nám učitelé pouze zadávají úkoly, k nimž pak většinou ani nedostáváme zpětnou vazbu, a chybí nám výklad,“ popisuje studentka Tonarová.
Podle ředitelky plzeňského Gymnázia Františka Křižíka Šárky Chvalové (54) nejde jednoznačně říct, že jsou letošní maturanti znevýhodněni. „Pro někoho může být naopak lepší, že místo svatého týdnu budou mít svaté dva měsíce. Na druhou stranu přijdou o poslední ‚nalejvárnu‘ ve škole, během které se něco dá dohnat. A jestli se zkoušky nakonec zruší, bude několikaměsíční úsilí studentů zbytečné,“ upozorňuje Chvalová.
Vysvědčení nemusí ukázat pravdu
Minulý rok u jarního termínu maturitní zkoušky, podle výzkumu Centra pro zjišt´ování výsledků vzdělávání, neuspělo 26,9 % studentů. Letos možná budou mít maturitu všichni. V případě, že se školy do začátku června neotevřou, studenti dostanou známku zprůměrovanou z posledních třech vysvědčení. Ředitelce plzeňského gymnázia Šárce Chvalová se toto rozhodnutí ale nelíbí. „Často se stává, že se žáci opravdu výborně připraví na zkoušku a odejdou s vyznamenáním, což jim může pomoci i při vstupu na vysokou školu. Jak se ale na maturitní vysvědčení, které místo jedné zkoušky reflektuje delší časové období, budou dívat univerzity? Těch se nikdo neptal,“ argumentuje Chvalová. Dle posledních informací z ministerstva školství budou mít studenti, kteří nebudou se známkami z průměrného prospěchu spokojeni, možnost zažádat o přezkoušení.
Studentce Elišce Červenkové naopak systém vytvoření maturitního vysvědčení přijde rozumný. „Byla bych hodnocena za prospěch v dlouhodobém období, zatímco u maturity můžu dostat jednu špatnou otázku, kvůli které budu mít horší známku. Takže mi to přijde férovější,“ říká. Ředitelka Chvalová ale trvá na svém. Podle ní by studenti, kteří na maturitu svými znalostmi nemají, „zkoušku z dospělosti“ takto zadarmo dostat neměli.