Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Student DAMU: Pokud jsou umělci slyšet, dělají svou práci dobře

Únorový útok na centrum Klinika vyvolal nesouhlasné reakce zejména z řad umělců. Podle studentů DAMU jsou herci na veřejné dění citlivější a proto o něm chtějí mluvit. To, že jsou pak slyšet, je podle nich důkazem dobře odvedené práce.

Po únorovém útoku na komunitní centrum Klinika v Praze natočili studenti Divadelní fakulty AMU video s názvem Ne násilí!. V současnosti rozjíždí platformu diskusí pro veřejnost. Student herectví Matěj Vejdělek k náhlé angažovanosti školy říká, že to v jeho spolužácích vřelo již dříve.

Podle Vejdělka jsou totiž studenti DAMU na dění ve společnosti citlivější. „O to víc o tom potřebujeme mluvit,“ říká. Dodává, že herci jsou k takové vnímavosti na škole vedeni; přichází neustále do kontaktu s lidmi a tím pádem sledují jejich chování . Jak se cítí, proč asi a podobně.

Herec se musí angažovat

Docent Jiří Šípek se zabývá psychologií umění a na DAMU vyučuje. K postavení herce ve společnosti říká: „Herec ovládá náš rodný jazyk, kultivuje ho a dokáže používat. Je tedy předurčen k formulování myšlenek, veřejnému vystupování a tím pádem k angažovanosti.“ Student oboru režie a dramaturgie Jaroslav Jurečka s výrokem docenta Šípka souhlasí a dodává, že jejich práce stojí na mluveném slově. To, že jsou umělci slyšet, je pro něj důkaz, že svou práci dělají dobře.

Herci se v minulosti výrazně podíleli na společenském dění, mimo jiné na průběhu revolučního roku ’89. V současnosti je to například Jaroslav Achab Haidler, herec bývalého Činoherního studia v Ústí nad Labem, který se dostal do sporů s vedením města. Ostře kritizoval předražené veřejné zakázky a jednání městské rady, načež ztratil post ředitele divadelního studia, které vykonával sedmnáctým rokem. Na to konto se rozhodl sám veřejně angažovat a po městském zastupitelství byl dokonce se stranou PRO!Ústí do Rady města zvolen.

Diskusí proti dezinformacím

V současné době se na půdě DAMU rozjíždí platforma veřejných diskusí ve snaze bojovat proti dezinformaci. Vadí jim, že se ve společnosti objevuje nejistota a agresivní názory, které nejsou podloženy fakty. Zároveň studenti hledají další způsob, jakým se vyjádřit. „Jde o to, jestli to budeme řešit představením, založíme hnutí, nebo se spojíme s nějakým, které už existuje, všechny ty možnosti se musí prodiskutovat. Nyní plánujeme pořádání pravidelných diskusí,“ přibližuje Vejdělek současnou situaci.

Zatím však není jasné jakým způsobem budou probíhat a jací hosté se na diskusích objeví. Dodává, že se útoky, jakým bylo například únorové napadení centra Klinika, mohou opakovat. Svojí aktivitou by tak chtěli přispět k větší diskusi ve společnosti, která by snad měla potenciál podobným projevům násilí v budoucnu předejít.

 


Barbora Schneiderová
Barbora Schneiderová
VOŠP jsem absolvovola v roce 2018. V Generaci20 působím jako šéfeditor.
Další články autora