Štěkání, stopování i zákusy. Podbrdský pohár nabídl napínavou podívanou
V Komárově – Sokolovicích se v sobotu dne 12. dubna konal 32. ročník Podbrdského poháru, který je součástí Středočeské krajské ligy 2025 ve sportovní kynologii. Přilákal závodníky z různých koutů republiky, kteří poměřili své síly ve třech disciplínách – stopě, poslušnosti a obraně. Kynologické cvičiště tak od ranních hodin patřilo psům, jejich psovodům a rozhodčím, kteří hodnotili každý povel, krok i zákus.
Na kynologických závodech panovala soutěžní, ale přátelská atmosféra. Už při ranním nástupu bylo vidět, že většinu účastníků spojuje láska ke psům a chut´ ukázat, co všechno mohou s nimi dokázat. „Dneska to bude o soustředění. Máme psy dobře připravené, ale rozhodují i maličkosti,“ říká jeden ze soutěžících Vladislav Říha zatímco jeho německý ovčák netrpělivě přešlapuje vedle jeho nohy.
Závodníci byli rozděleni do různých kategorií podle výkonnosti. Nejmladší psi startovali v kategorii základní minimum ZM, kde se hodnotí kratší stopa, poslušnost a jednodušší obrana.
Potlesk za psí výkony
Nejprve se tradičně šlo na stopy. Louka poblíž malé obce Osek nedaleko Komárova nabídla ideální podmínky, přesto každá šlápota rozhodovala. Psi měli za úkol najít na stopě drobné předměty, které za sebou kladeč zanechal, a označit je přesně na místě. I drobná odchylka mohla znamenat ztrátu bodů. Ti nejlepší ale ukázali, že stopování není jen o čichu, ale také o trpělivosti a důvěře v psovoda.
Následovala poslušnost. Na cvičišti se skákalo přes metrovou překážku, psi přinášeli aporty, cvičilo se odložení a chůze u nohy. Rozhodčí Eva Jurištová a Josef Dejmek sledovali všechny psí pohyby, ochotu spolupracovat, přesnost i celkový dojem. Někteří psi pracovali s takovou chutí, že si od přihlížejících vysloužili velký potlesk.
Nejakčnější částí programu je tradičně obrana. Figurant Tomáš Králík se schovával za zástěnami – trojúhelníkovými plachtami, které byly rozmístěné na vymezeném území. Pes ho musel najít, štěkotem označit a v případě útoku zadržet. „Dobrý obranář je odvážný, sebejistý a ovladatelný. I tady rozhodovaly detaily – rychlost vyběhnutí, pevnost zákusu nebo reakce na odvolání,“ vysvětluje rozhodčí Josef Dejmek.
Na obrany s královským pudlem
„Pro nás je nejtěžší obrana, protože můj pes je královský pudl a ten běžně obranu nedělá,“ říká Jitka Valešová, která soutěžila se svým psem Anubisem Monrojem. „Určitě je to náročnější oproti služebním psům, protože on geneticky není dělaný na to, aby lovil lidi nebo kořist jako takovou. Musela jsem mu vysvětlit, že je to jenom hra, aby to pojal jako hru a byl ochotný se toho zúčastnit. Nikdy nebude takový, jako služební psi, ale je schopný odkousat,“ dodává s mírným odborným žargonem.
„Všechny disciplíny jsou náročné, protože každý pes je v něčem lepší a v něčem horší. Já se snažím zaměřit na všechny ty disciplíny,“ říká pan Věroslav Šedivý, který se věnuje výcviku psů již 25 let. Nyní je v důchodu a se svou dvouletou fenkou Oliv Anrebri, jak říká, ráda tráví celý den.
Na konci soutěžního dne se rozdávaly poháry, diplomy a pochvaly. Ti, kteří do sportovní kynologie teprve nahlížejí, mohli vidět, co vše mohou se svým psem dělat. Soutěžící se shodli, že výcvik psa není jen o závodech. Může z něj vyrůst i skvělý part´ák, který svému majiteli poskytne ochranu i pocit jistoty. A začít se dá kdykoli. Psí sporty vítají i mladé nadšence, kteří se chtějí naučit něco nového a vytvořit si se svým psem silné pouto.
Infobox – disciplíny
Stopa – vyhledávání pachové stopy, kterou zanechal člověk při chůzi v terénu. Pes musí stopu sledovat, označit předměty položené na trase a dojít až na konec
Poslušnost – hodnotí se základní kázeň, pes plní povely psovoda
Obrana – simuluje situace, kdy pes zadržuje pachatele.