Stavění májek je mezi mladými stále populární. Jejich krádeže také
David Rošlapil (28) a jeho kamarádi se loni z opileckého rozmaru rozhodli, že půjdou ukrást májku v sousedním Sebuzíně, v části městského obvodu Ústí nad Labem-Střekov. „Kolem půlnoci jsme se vydali se na cestu, abychom oprášili tradici. Vyzbrojili jsme se nejlepším vybavením, které v chatě bylo – malou tupou sekerkou, pilou s vypadanými zuby a koštětem, abychom zahladili stopy,“ vypráví Rošlapil. Májku se jim ale v noci nepodařilo najít. Usoudili tedy, že v obci asi žádná nestojí a zamířili zpět do chaty. „Druhý den ráno jsme zjistili, že májka v obci je a my kolem ní několikrát šli, jen jsme ji prostě neviděli,“ směje se Rošlapil.
Sekera ve vlastní vesnici
Stavění, hlídání či dokonce kradení májky je tradice, která mezi mladými lidmi zejména na vesnicích stále budí pozornost. Holý vysoký kmen stromu, nahoře ozdobený barevnými krepovými papíry a pentlemi i dnes provokuje mladé hochy k tomu, aby se jej konkurenčním obcím pokusili uloupit. Jde v tom o prestiž obcí nebo skupin mladých mužů, kteří tím dávají nad „okradenou“ vesnicí najevo svou sílu.
Často to s sebou nese komické příběhy. Podle Matěje Hejduka (22) se v jeho rodné vsi Tisá na severu Čech stavění májky vždy bralo jako událost, na níž se sešla a bavila celá vesnice. Svou roli hraje i alkohol, který lidem dodává odvahy, aby se vydali pokácet májku sousedům. Právě to se i v Tisé stále odehrává. „Před pár lety se tu kluci vyznamenali. V noci se dohodli, že půjdou pokácet májku do vedlejší vesnice. To se jim podařilo, protože nebyla moc velká a nikdo z mužů ji nehlídal. Jenže ráno zjistili, že neuřezali májku v cizí vesnici, ale ve své vlastní,” vzpomíná Hejduk.
Noční hlídky u májky
Tradice má napříč republikou různé odchylky a zvyklosti. Například v Čechách májku přes noc hlídají převážně muži, na Moravě to jsou i ženy. „Většinou jsme se na hlídce po hodině i s klukama střídali, aby se zbytek z nás aspoň chvíli vyspal. Byla to ale legrace a stmelovalo nás to jako partu,” vypráví Klára Bogár Mitošková (29), která v minulosti májku ve svých rodných Pohořelicích na jihu Moravy hlídala. I přesto, že je tradice stará několik staletí, je stále živá. Přesvědčit se o tom ostatně může každý, kdo se v tento čas projde po českých a moravských vesnicích.