Soudíme a zostuzujeme. Nová strategie Hnutí pro život
Uniklý email psaný předsedou Hnutí pro život Radimem Ucháčem nabízí skutečně pozoruhodné čtení. Korespondenci si vyměnoval s Agenda Europe, organizaci s nejasným financováním, která zaštit´uje různé ultrakonzervativní spolky potlačující práva žen a sexuálních menšin. Radim Ucháč sice nikdy otevřeně nepřiznal spojitost mezi jeho Hnutím a touto organizací, analýzou uniklých emailů se ale investigativním novinářům a novinářkám chorvatského týdeníku Portal Novosti podařilo pojítka prokázat. Česká vlajková loď odpůrců potratů sice vede v posledních letech kampaň „Nesoudíme, pomáháme,“ ale nabízí se otázka, ke komu tedy vlastně mluví. K ženám očividně ne.
Už jen snaha o plošný zákaz interrupcí může vyhovovat maximálně klerikálním konzervativcům a jejich představám. Jsou to ale ženy, které budou trpět. Pro příběhy žen, které zemřely kvůli znemožnění lékařského zákroku, nemusíme chodit daleko – stačí se podívat na řadu případu v sousedním Polsku. Tam mají nejpřísnější reprodukční zákony a legislativu ošetřující interrupce. Podle Krystyny Kacpura, ředitelky nadace FEDERA, která v Polsku pomáhá ženám stíhaným za umělé přerušení těhotenství, podstoupí i tak interrupci až 150 tisíc žen ročně. Kupují si potratové pilulky, dělají si zákrok samy v domácích podmínkách, nebo jezdí do zahraničí v rámci takzvané „interrupční turistiky“. Veřejné zostuzování a znemožnění volby je to poslední, co by ženám v těžkých chvílích mohlo pomoci.
Podobný registr, o kterém Radim Ucháč sní, krátce fungoval například v americkém Texasu. Zde sloužil nejen k zostuzení, ale hlavně k udávání. Umožňoval všem lidem s přístupem k internetu anonymně nahlásit podezření nejen na ženy, které někdo mohl obvinit at´ už z lékařského nebo podomácku improvizovaného přerušení těhotenství, ale také k udání lékařů, kteří zákrok provedli, nebo jen poskytli potratové pilulky. K podnětům nebylo potřeba podávat jakékoliv důkazy a pro udávající byla zamýšlena i odměna. Jelikož je takový registr nejenom autoritářskou pomůckou pro kontrolu životů lidí, ale také nesmyslným excesem, aktivisté a aktivistky během několika hodin texaské servery přehltili podněty udávajícími kreslené postavičky jako je Shrek či Spongebob, případně samotné texaské politiky. Vtipné obrázky a smyšlená udání posílali zastánci možnosti volby z celého světa. Oficiální registr tak po pár hodinách zkolaboval, následně byl omezen pro IP adresy jen z Texasu a nakonec byl úplně zrušen.
Snažit se zostuzovat ženy, které otěhotní třeba kvůli znásilnění, nebo se nemohou o potomka starat z materiálních, nebo jakýchkoliv jiných důvodů, ukazuje, co je Hnutí pro život za organizaci. Už jen nápad vést otevřený registr pro lidi, co podstoupí jakýkoliv zákrok, je absolutním narušením soukromí a svobody jednotlivce. O to horší v případě, že jej prosazuje nikým nevolená, bohatá lobbistická skupina, která ve jménu svých zájmů omezuje svobodu všem, kteří nezapadají do jejich představ.