Služby sociálních pracovníků jsou oceňovány obnošenou botou
Zaměstnanci nízkoprahových sociálních služeb pracují s klienty na ulicích, v parcích na nádražích anebo v hernách. Tito streetworkeři řeší široké spektrum potíží – experimentování s drogami, vandalismus i psychické a sociální problémy. A právě za tyto služby jsou nominováni na cenu ČASované boty. „Výsledky práce, kterou vykonávají, se postupem času nastřádají, lidé si pak uvědomí jejich výjimečnost a nominují je,“ tvrdí koordinátor projektu Streetwork online Jiří Kocourek.
Terénní pracovníci denně nachodí dlouhé vzdálenosti a vystřídají velké množství bot. Obnošená špinavá obuv se jako symbol těžké práce tedy sama nabízí. Podobu ceny bota dostala až v roce 2001 skrze Chrudimské streetworkery. „Tamní pracovnice přišla jednoho dne z ulice naštvaná kvůli náročnosti její práce i klientům, kterými byli drogově závislí jedinci. Kolega ji poslouchal a věděl, že někam vyhodila své oranžové ‚gladiátorky‘. Prohrabal popelnici, botu našel a přivrtal ji k žulovému podstavci,“ vysvětluje Kocourek. Dodává, že tu samou botu dostala pracovnice zpátky, jen v podobě ocenění.
ČASovaná bota je putovní. Její držitelé ji tedy po roce musejí vrátit České asociaci streetwork a ta je věnuje dalšímu výherci. Tento koloběh se pak stále opakuje. Jednotlivce i týmy nominují pracovníci nízkoprahových center. O vítězi rozhoduje až Správní rada, ve které zasedají mimo jiné i bývalí ocenění. Dříve než se jednotlivé boty stanou „soškami“, slouží svým majitelům anebo jsou jednoduše nalezeny pohozené na ulici či „vyloveny“ z popelnice. Vždy se tedy jedná o skutečnou obuv. Momentálně existují čtyři a každá je určená pro jinou kategorii.