Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Slavná pražská ulice, vstup pro veřejnost za tři stovky

Zlatá ulička patří k jedné z nejnavštěvovanějších částí Pražského hradu. Pohádkově vyhlížející pastelově zbarvené baráčky v sobě skrývají několik obchodů a expozic. I když je ulička krátká a plná historie, zůstává velmi živá. 

Místo se na první pohled těší velké oblibě zahraničních návštěvníků. „Líbí se mi styl domků. Jsou malinké a člověk se do nich musí ohnout, aby prošel. Už jenom z tohohle důvodu je to pro mě zážitek,“ říká mladý německý turista Christian. „Souhlasím, jen je tu moc lidí,“ dodává jeho přítelkyně v přeplněné uličce.

Tu nechal koncem 15. století postavit král Vladislav Jagellonský, jako součást nového opevnění. Když ale v roce 1541 hrad vyhořel, císař Rudolf II. nechal místo výklenků pro střelce vystavět několik malých příbytků. Původ slova„ zlatá“ má několik různých výkladů. Jeden říká, že v baráčkách bydleli alchymisté, kteří se snažili vyrobit zlato, jiný zase, že barvě odpovídala moč a výkaly, jimiž byla ulice zaneřáděná.

Nadace a historická ukázka

V malebných domečkách se do roku 1952 běžně bydlelo. V současnosti se v nich nacházejí obchody se suvenýry, ale své zboží tu nabízí třeba i Výbor dobré vůle. ”Obchůdek tu založila první žena bývalého prezidenta, Olga Havlová, před třiceti lety. Prodáváme zde obrázky a přání malovaná dětmi, drobnou keramiku a textilní výrobky,” říká koordinátorka projektu Irena Gletová.

Vstup do uličky hlídají turnikety, podmínkou je zakoupení vstupenky v hodnotě 300 korun. Pak si návštěvník může prohlédnout i několik expozic, které zobrazují život v domcích za posledních pět století. Například v domě číslo 16 se nachází rekonstrukce nálevny a krčmy z roku 1653. O jeden vchod vedle zase žila jasnovidka a kartářka.

Nekomerční krámek. Zdroj: archiv autora

Atrakce mezinárodní úrovně

Spoustu turistů nejde do Zlaté uličky cíleně, spíše do ní „zabloudí“ v rámci návštěvy Hradu.  „Návštěvu jsem vůbec neplánoval. Spíš jsem jen procházel okolo, ale nelituji toho, že jsem se v uličce zastavil. Nicméně, kdyby trasa byla trošku delší, tak si ji užiju víc,” popisuje své lehké zklamání polský návštěvník Vladislav.

“Zahraničních turistů k nám chodí více, než českých. Největší ruch v sezóně je podobný, jako po celé Praze – začíná v období Velikonoc a končí v říjnu,” dodává Irena Gletová.