Slam poetry je v Česku stále populárnější. Soutěžením v poezii se dá i uživit
Jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších českých performerů je Filip Koryta (30) vystupující pod pseudonymem Dr. Filipitch. Soutěžit začal před čtyřmi lety, o slam poetry se poprvé dozvěděl ještě o několik let dříve, kdy měl vlastní hudební kapelu. „Netušil jsem tehdy, co slam poetry je. Kamarádi mi o ní říkali proto, že jim moje povídání mezi písničkami přišlo mnohem lepší než naše muzika. Tehdy jsem byl ale tvrdohlavý narcis a nelíbilo se mi, když mi někdo říká, že mám něco dělat, a tak jsem to ignoroval,“ vzpomíná Koryta.
Názor ale postupem času změnil a nakonec se zašel na slam poetry podívat. „Hodně mě to chytlo. Řekl jsem si, že nemám na co čekat a za další tři měsíce jsem už poprvé vystupoval. Je to unikátní životní zkušenost. Můžu se umělecky vyjádřit, mám do čeho nalít svoje frustrace a také se mohu socializovat,“ pochvaluje si.
Koryta nejvíce zaujal publikum na mistrovství republiky v roce 2017. Tehdy zvítězil, odnesl si za to 30 tisíc korun a nominaci na mistrovství Evropy. Český šampionát se koná každý rok; na tom posledním, v prosinci, byl rodák ze Sokolova znovu kousek od výhry. Skončil o bod druhý.
Obživa i svoboda
Slam poetry Korytu z velké části také živí. Některé večery totiž sám organizuje a moderuje. „Měsíčně se zúčastním v průměru dvanácti slamových akcí, at´ už jako performer nebo moderátor. Baví mě ta svoboda. Nedokážu si představit, že bych denně pracoval od devíti do pěti,“ vysvětluje. Podle svých slov ale žije do poslední chvíle v nejistotě. „Jelikož je to umění, tak nemohu vědět, jestli diváci přijdou a zda si vůbec něco vydělám,“ dodává Koryta. Z jedné akce jako organizátor většinou dostává polovinu zisku. Druhou polovinu si rozdělí vystupující.
Zábava pro mladé
V poslední době diváků, zejména mladých, přibývá. Například Filip Říha (20) se o slam poetry poprvé dozvěděl od kamaráda někdy před čtyřmi lety. Myslí si, že mladí lidé mají větší nutkání dávat své názory najevo, a proto slamují. „Zároveň jsou více otevřeni cizím názorům. Na slamu mě baví právě ta směsice různých osobností na jevišti i v hledišti,“ popisuje. A tak slam poetry šíří dál mezi své kamarády. „Ukázal jsem jim to a oni pak začali exhibice navštěvovat sami,“ dodává Říha. I samotní performeři jsou většinou mladí, a to je podle Filipa Koryty hlavní důvod, proč slam poetry zajímá publikum podobného věku.
Exhibice po celé České republice navštěvuje v průměru 100 až 200 diváků. Finále mistrovství republiky až tisíc. „Tento týden jsem se účastnil exhibic v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem a všechny byly vyprodané,“ říká Koryta s radostí v hlase. „Na začátku každé exhibice se ptáme, kdo je na slamu poprvé, a spousta lidí zvedne ruce,“ doplňuje. Večery slam poetry Koryta organizuje od roku 2018 i v menších městech jako Loket, Bohumín nebo Město Touškov.
Samozřejmě se však najdou i lidé, které slam poetry nezaujme. Jakub Drnec (20) navštívil exhibici jednou a příliš ho nenadchla. „Čekal jsem od toho hlavně zábavu, ale některé texty mi moc vtipné nepřišly. A hlubší myšlenky jsem tam také nenašel,“ říká Drnec.
Čtvrtmilionové publikum
Slam poetry se stává součástí i jiných zavedených akcí, jako je festival Colours of Ostrava. V rámci demonstrace Milion chvilek pro demokracii na Letné v listopadu 2019 Filipu Korytovi a dalšímu mistrovi ČROndřeji Hrabalovi naslouchalo kolem 250 tisíc lidí. To také může být důvod stoupající popularity. „Byla to neuvěřitelně zajímavá zkušenost stát před takovou masou a mít možnost se vyjádřit k aktuálnímu tématu. Šel bych do toho znovu,“ říká Koryta. „Ozvalo se nám hodně lidí, že nás vidělo na Letné, a následně se přišli podívat na exhibici. Určitě to udělalo slam poetry dobrou reklamu,“ je přesvědčen Koryta.