Rýmička a covid. Tenká hranice děsí některé doteď
Zpocené tělo, odřený a zacpaný nos a chrchlavý kašel. Skokový přechod z horkých letních dnů na mrazivé dny bývá opravdovým testem imunity. Mnoho jedinců začne pokašlávat a mezi veřejností se začne skloňovat slovo „rýmička“. Apatyka prodávají Otrivin a Coldrex ve velkém, sami lékárníci tento populární pojem nepoužívají. „V našem oboru se rýmička příliš nepoužívá,“ říká Adrian Matura z lékárny na Národní třídě.
Začátek zotavování bez léků
Lékárníci nejčastěji pacientům doporučují zůstat doma a léčit se pomocí horkého čaje. „Až když oni trvají na lécích, nebo rýma je v pokročilejším stadiu, tak pak přecházíme na medicíny,“ pokračuje Matura. Úvahy některých lidí, že se rýmičky zbaví proděláním na začátku podzimu, jsou dle něj pravdivé jen z části. „Když znovu přijdeme do kontaktu s virem, máme imunitu. Je ale problém, že nemoc může rychle mutovat.“
Podle babských rad trvá neléčená rýma sedm dní, léčená týden. Matura upozorňuje na důležitost odlišného organismu jednotlivých pacientů. „Někomu odezní rychle pouze s čajem, někdo potřebuje nakopnout pomocí léků. Medicína ale určitě zkrátí dobu léčby,“ vysvětluje a dodává, že zákazníci od pandemie covidu 19 rýmičku tolik nepodceňují. „Testy si i dva roky po největší vlně pandemie žádají sami. Přijdou a chtějí se otestovat,“ doplňuje Matura.
Ne každý chlap rýmičkou umírá
Slovo rýmička se často nadužívá, zejména jako výsměch vůči nemocným mužům. Ne každý chlap ji však ve skutečnosti tolik prožívá. „Já zrovna ve svém okolí nemám moc mužů, kteří jsou na ni extrémně citliví. Přítel se první den snaží vyležet. Když jde do práce, většinou ho to dožene a stejně nakonec den volna potřebuje,“ říká studentka VŠKK Irena Stárková, jejíž rodinu rýmička zasáhla koncem listopadu.
Specifikem rýmičky je, že ji oproti ostatním nemocem pacienti obvykle nekonzultují s praktikem. „S nachlazením k lékaři nechodím, během nejhoršího covid období jsem si ale udělala test,“ pokračuje Stárková a doplňuje, že nepodceňuje včasné podchycení nemoci. „Snažím se první den být doma a udělat všechno pro to, abych začala fungovat co nejdřív.“
Odlišný pohled léčby nabízí baseballista Ondřej Šimůnek. Tomu na podzim startuje zimní příprava, ze které si nemůže dovolit a týden vypadnout. „Obvykle dělám doma shyby nebo kliky, abych se udržel v kondici,“ vysvětluje Šimůnek. Rýmička je pro něj nepříjemná především kvůli zhoršeným možnostem dýchat. „Cvičit můžu jen tak, abych se nezadýchával,“ říká. Omezuje ho primárně ucpaný nos a smrkání.