Rozumět našemu tělu je jako vyznat se v návodu z IKEA, říká koučka hormonálního zdraví
Zdeňka Svobodová se k hormonálnímu coachingu dostala skrze své vlastní problémy. „Potíže jsem chtěla řešit nejprve skrz západní medicínu, ta mi však pomoct nedokázala a spíš jsem se točila kruhu. Zavítala jsem proto k východním praktikám. Zároveň jsem začala více vnímat, co jím, jak sama k sobě promlouvám a kolik času trávím vystresovaná,“ sdílí svoje zkušenosti se začátky holistická koučka Svobodová.
Radit, jak s vlastním cyklem pracovat, začala v roce 2021 skrze holistický přístup, tedy vnímání těla, mysli a ducha jako jednoho celku, a následně i čínskou medicínu. Na svém webu Ženská cykličnost nabízí konzultace a kurzy na téma plodnosti či bolestivé menstruace.
- Menstruační krvácení začíná s prvním dnem menstruace a trvá 4-8 dní. Ženy mohou pocit´ovat podráždění, únavu či smutek. Během této fáze je dobré odpočívat a vykonávat klidnější práce.
- Folikulární fáze nastává po menstruaci a trvá tak do 14. dne cyklu. Člověk často pocit´ují nárůst energie, zlepšení nálady a zvýšenou motivaci. Toto období je vhodné například pro zahájení nových projektů a vyšší fyzickou aktivitu. Naopak kreativita je často nižší a je lepší se věnovat rutině.
- Ovulace obvykle přichází během po dvou týdnech cyklu. Hladina estrogenu dosahuje vrcholu, což může vést k vyššímu sebevědomí, zvýšené sexuální touze a celkovému naladění. Plet´ bývá v této fázi jasnější a pevnější. Ženy se v této fázi lépe soustředí a dobře komunikují.
- Luteální fáze střídá ovulaci a trvá až do začátku menstruace. Tělo se díky progesteronu připravuje na možné těhotenství. Pokud není žena oplodněna, hormony v těle klesají, což může vést k premenstruačním syndromu (PMS) s příznaky jako podrážděnost, únava či změny nálad. Lidé v této fázi jsou nejkreativnější.
Hormonální balanc jako životní poklad
Menstruační cyklus se rozděluje do čtyř fází, které ovlivňují množství energie, chuti k sexu, soustředění a mnoho dalšího. Každá z těchto fází vychází průměrně na týden a rozděluje se menstruační krvácení, folikulární fázi, při které roste hladina estrogenu, ovulaci a premenstruační fázi. „Když člověk rozumí svému tělu, je to jako pochopit návod z IKEA nebo rozumět novému telefonu, najednou můžeme být v úžasu, jak jednoduše se se vším pracuje,“ říká holistická koučka.
Menstruační cyklus neovlivňuje pouze ženu samotnou, ale i celé její okolí. „Když tedy žena zná svůj cyklus, může vyjádřit přesněji své potřeby v daném okamžiku, tedy lépe ve vztazích komunikovat. Hormony hrají roli i při studiu, například po menstruaci jde učení snáze do hlavy, po ovulaci je lepší si věci opakovat,“ osvětluje Svobodová a doplňuje, že v premenstruační fázi je zase vhodné být kreativní a komunikovat. „Když se ženy naučí žít v souladu se svým tělem, budou moci využívat různé fáze cyklu ke svému prospěchu,“ dodává.
V hlavní roli stres
Hormonální nerovnováha se podepisuje de facto kdekoliv. Ačkoliv hladinu hormonů ovlivňuje strava, pohyb i spánek, většinovým aspektem bývá podle Svobodové duševní rozpoložení. „Je důležité si uvědomit, že stres je alfa a omega vyrovnaného zdraví. Pokud se hodně stresujeme, naše tělo postrádá určité minerály, ztrácíme chut´ k jídlu, nedoplňujeme potřebné bílkoviny a vitamíny,“ vysvětluje.
Stres ale nemusí být jediným důvodem, který může vést k bolestivé menstruaci. „U některých žen hraje roli dědičnost a genetika, jindy můžou mít pouze vysoký obsah cukru v těle. Důvodem mohou být také časté otřesy pánevního dna, například snowboardistky či gymnastky bolestivou periodou trpí často,“ říká a poukazuje na to, že neexistuje jedna univerzální příčina.
V krvi najdeš odpověď
Jednou z variant, jak zjistit, co konkrétně tělu chybí, jsou krevní testy. Podle Svobodové ale může žena na základě různých návodů na svém těle i sama vypozorovat, co potřebuje. „Například vyšší hladinu estrogenu nebo nízký progesteron lze celkem odhadnout. Je však dobré vše konzultovat s odborníkem,“ popisuje.
Problematická hormonální antikoncepce
Na potíže spojené s menstruačním cyklem gynekologové často hojně doporučují hormonální antikoncepci. „Pilulky jsou často vnímané jako doplněk, který si vezmeme a pomůže nám se vším. Tak to bohužel není a hormonální antikoncepce v nás může udělat velkou paseku. Nejsem úplně proti. Spíš si myslím, že je nadužívaná. Pokud třeba má žena velmi silnou a bolestivou menstruaci až endometriózu a je zrovna v náročném období, je podle mého názoru v pořádku si antikoncepci vzít,“ myslí si koučka.
Svobodová upozorňuje, že když dívkám začíná sexuální život, není nutné vždy sáhnout ihned po hormonální antikoncepci. „Jsme plodné sedm dní v měsíci, zdá se tedy zbytečné brát kvůli tomu pilulky 28 dní. Obzvlášt´, když tyto látky ovlivňují nejen celý náš cyklus, ale také zdraví těla obecně,“ dále Svobodová upozorňuje, že dlouholeté braní antikoncepce může působit problémy při následné snaze otěhotnět.