Rasistické výlevy nezní pouze z tribun stadionů. Trenéra urazil rozhodčí
Rasismus, tedy nepřátelský postoj vůči jiné rase, ve sportu stále přetrvává. Fanoušci v zápalu boje a rivality ke konkurenčnímu klubu pokřikují nenávistná hesla, urážejí hráče nebo dělají opičí skřeky. Jaký má smysl řvát na někoho „ty opice!“, když se v tu chvíli člověk sám chová jako zvíře? Evropská fotbalová unie (UEFA) se snaží proti takovým výstupům bojovat například tím, že uděluje statisícové pokuty klubům, jejichž fanoušci se provinili nenávistným chováním. Dalším projektem je kampaň No To Racism, která spojuje hráče v boji proti rasismu. Ani tak ale nadávek na stadionech neubývá.
Rasismus se objevuje i v Lize mistrů
Poslední rozebíranou událostí na fotbalové scéně je zápas základní skupiny Ligy mistrů mezi francouzským PSG a tureckým Istanbul Basaksehir FK, který se hrál na začátku prosince. Duel byl přerušen již po čtrnácti minutách. Přestože nebyli na stadionu z důvodu pandemie koronaviru žádní fanoušci, rasistické chování se vyskytlo přímo na hřišti. Na svědomí ho měl rozhodčí Sebastian Coltescu (43) z Rumunska, který pronesl rasistický výrok o asistentovi trenéra Basaksehiru Pierru Webóovi (38). Coltescu chtěl upozornit hlavního sudího Ovidia Hategana (40) na Webóovo chování, jenže zvolil naprosto nevhodná slova. „Dej červenou kartu tomu černému. Pojď ho označit, tady toho černého,“ řekl Coltescu hlavnímu sudímu. Pak se strhla velká debata, do které se zapojili jak hráči Basaksehiru, tak i PSG, kterým se výrok rozhodčího rovněž nelíbil. Celý problém nakonec skončil společným odchodem hráčů obou celků do šaten a zápas byl odložen.
Mohlo by se zdát, že celá situace byla zbytečně vyhrocená. Zkusme se ale vžít do role kamerunského trenéra, který čelil naprosto zbytečným urážkám. Rasismus se ve fotbale vyskytuje poměrně často a lidé si možná už zvykli. Obvykle se totiž jedná o urážky ze strany fanoušků. Zmíněný případ z Ligy mistrů se však liší tím, že ho má na svědomí rozhodčí. Ten by měl být nestranným kontrolorem hry a spory spíše krotit, než je vytvářet. Pokud to půjde dál tímto stylem, může se stát, že po hráčích nebudou rasisticky pokřikovat primárně fanoušci, ale věc by se mohla přesunout i na samotné hřiště.
Coltescu se za své chování později omluvil, podle něj šlo spíš o nedorozumění. I kdyby se ze strany rumunského rozhodčího jednalo o omyl, pořád jde o rasismus a za své výroky by měl nést následky v podobě exemplárního trestu. Pokud disciplinární komise prokáže jeho vinu, hrozí mu, že bude muset vynechat deset zápasů. Ostatní rozhodčí se třeba poučí a podobné chování se nebude opakovat. Později vyšlo najevo, že i někteří členové tureckého týmu nebyli k rozhodčím zrovna milí. Z videa, které ukázala rumunská stanice Digi24 je patrná věta: „V mé krajině jsou Rumuni cikáni.“ UEFA tak vyšetřuje oba případy.
Na českých stadionech jsou slyšet zvuky opičích skřeků
UEFA by se ale mohla soustředit také na méně prestižní soutěže, než je Liga mistrů. V české lize je totiž rasistické chování ze strany fanoušků až zbytečně častým problémem. V minulosti si na takové výstupy stěžovali například bývalý fotbalista pražské Sparty Geroges Mandjeck (32) z Kamerunu nebo útočník FC Viktorie Plzeň Jean–David Beauguel (28) z Francie. Kvůli chování některých českých fanoušků chtějí takoví hráči dokonce odcházet hrát fotbal do jiných zemí. To je pro tuzemskou ligu opravdu škoda. Dokud se na stadionech budou objevovat lidé, kteří vyvolávají hesla jako „ty opice“, která jsou často doplněna imitací zvířecích skřeků, bude česká liga v očích zahraničních fotbalistů velice rychle upadat. Fanoušci si navíc neuvědomují, že na fotbal chodí také děti. Přestože se na stadionech často nemluví slušně, rasistické nadávky jsou už za hranou. Takové chování do sportu prostě nepatří.
Pokud se má něco změnit, je potřeba, aby UEFA podobné prohřešky jak fanoušků, tak rozhodčích či kohokoliv dalšího trestala mnohem přísněji. Správnou reakci předvedli hráči PSG i Basaksehiru, když do kabin odešli společně a dali tak najevo, že s podobným jednáním v žádném případě nesouhlasí. Kdyby se takhle postupovalo při jakémkoliv rasistickém chování, je možné, že by se konečně něco změnilo a podobných nežádoucích projevů by ve fotbale ubylo. Dalším správným krokem je hledání konkrétních viníků a zakázání vstupu na stadion fanouškům, kteří se rasistickým chováním provinili.