Průvod, živá hudba i kocour, to vše bylo k vidění při oslavách Vzletu
Prostor Vzletu si sice zachoval jméno, ale jeho využití se změnilo na kulturní dům. Lidé, kteří se v pátek 12. listopadu zúčastnili oslav, tak mohli jako první vidět vernisáž Vršovická Biografie nacházející se ve Vzletu v galerii Rohovka. Na venkovním plotě vedle budovy organizátoři vystavili mapu historie, která je složena z příběhů obyvatel Vršovic. K vidění bude do konce tohoto roku.
Oslava sloužila jako ohlédnutí za historií
Ve dvě hodiny se ve velkém sále konala projekce filmu Až přijde kocour z doby analogové, v hlavních rolích s Janem Werichem a Emílií Vašáryovou. Právě tento snímek nemohli diváci dokoukat během jednoho z promítacích večerů ve Vzletu v roce 1964, jelikož několik z nich zranila padající omítka ze stropu. „V té době byla budova už ve velmi špatném stavu. Nyní měli hosté možnost zhlédnout film na původním památkově chráněném plátně, na které jsme promítali téměř po 60 letech,“ uvedla Sára Pospíšilová (24), která pro vršovický dům zajišt´uje marketing.
Ve čtyři hodiny odpoledne se uskutečnil průvod, který doprovázela živá hudba. Trasa vedla od budovy vršovického Sokola ke Vzletu. „Oslavu výročí jsme pojali především jako ohlédnutí za historií kulturního domu a akci pro místní komunitu,“ uvedl ředitel prostoru Petr Prokop.
Vzlet není jen divadlo
Současný dům založily tři pražské kulturní organizace: autorská scéna Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. V již zmíněném rozhovoru ředitel Prokop uvedl, že nechtěl zakládat „další divadlo“. Kulturní křižovatka tak návštěvníkům nabízí nespočet aktivit jako klasickou hudbu, výtvarné umění nebo audiovizuální projekce.
Kromě kultury nabízí prostor Vzletu i společenské vyžití. „Pravidelně pořádáme například přednášky s investigativním novinářem Tomášem Etzlerem. Spolupracujeme také se studenty vyšších uměleckých škol,“ řekla Pospíšilová.
Studentka cestovního ruchu Karolína Michelová (20) navštívila pražskou kulturní křižovatku již několikrát. „Poprvé mě sem vzala kamarádka, která bydlí nedaleko. Koukly jsme se na aktuální výstavu a pak si sedly do kavárny,“ líčila studentka. Navštěvovat galerie se podle ní vyplatí především ve všední dny. „Máte tak větší klid vstřebat atmosféru. Nebývá tu tolik lidí,“ doplnila Michelová.
Trochu jí ale mrzí, že na internetu není moc jasné, jaké výstavy se zrovna konají v galerii Rohovka. „Proto, když sem jdu, je pro mě vždy překvapení, na co zrovna narazím,“ upřesnila Michelová. Do budoucna se chystá i na představení divadla Vosto5, které má ve Vzletu domovskou scénu.
Název pochází ze sokolského hesla
Kulturní dům Vzlet se nachází na rohu Holandské a Norské ulice ve Vršovicích. Vedle Heroldových sadů vyrostlo v roce 1921 kino Vzlet za tehdejší jeden milion korun. A právě 12. listopadu se slavnostně otevřelo. Název nejspíš pochází ze sokolského hesla „Lví silou, vzletem sokolím“. Po roce 1948 ale objekt vyvlastnili bolševici.
Do nynější podoby budovu nakonec zrekonstruovala Praha 10, která později vypsala konkurz na provozovatele. Vyhrála společnost Ústředna, která na dovybavení budovy zorganizovala sbírku pod názvem: „Připravit ke startu, pozor: Vzlet“.