Prožívají podobné problémy jako seriáloví protagonisté. Proč diváci stále hltají klasiky z devadesátých či nultých let?
Američané minulý rok strávili sledováním filmů a seriálů 33 hodin týdně. Vyplývá to ze studie společnosti Nielson, která vydala zprávu o sledovanosti streamovacích služeb za rok 2023. S nejnovějšími seriály se na seznamu také objevily i starší klasiky. „Od Američanů se v tomhle ohledu nijak zvlášt´ nelišíme. Podobně jako oni jsme i my Češi jsme zvyklí na své osvědčené klasiky,“ vysvětluje autor filmové rubriky Strážce streamu v deníku Metro Filip Jaroševský.
Příběhy, u kterých jde odpočívat
V žebříčku se v top desítce objevily Chirurgové, Přátelé, Teorie velkého třesku a Gilmorova děvčata, což jsou seriály, které se natáčely před rokem 2010. První série Přátel dokonce běžela v televizi už v roce 1994. Na starší seriály kouká i mladší generace Z, které v té době ani nežily. Podle studie z roku 2019 od Jill Buitendijk z Erasmovy univerzity v Rotterdamu mladší fanoušci sledují Přátele, protože řeší podobné problémy jako oni.
Seriál poukazuje na problémy s rodiči, nepovedené vztahy nebo na důležitost přátelství. „Asi málokdo by se hádal o tom, že jsou Přátelé nejspíš vůbec nejlepší sitcom všech dob. Vše je tam správně. Chemie mezi herci, výkony, scénář i soudnost tvůrců včas přestat natáčet další díly seriálu,“ říká Jaroševský.
Zmiňované seriály mají společný humor, nikoliv příběh. Naopak v Gilmorových děvčatech jde hlavně o vztah matky s dcerou. „Je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a viděla jsem ho snad stokrát. Je to seriál, u kterého mohu vypnout a řešit jen trable mezi Lorelai a Rory,“ vypráví divačka Kateřina Kučerová (21).
Lidé si u těchto příběhů mohou odpočinout a většinou nevadí, když přijdou o jeden nebo dva díly. „Přátelé, Teorie velkého třesku i Gilmorky vyvolávají potřebnou emoci klidu a pohody,“ myslí si Jaroševský. Lze tak u nich pracovat, uklízet nebo jen tak vypnout a koukat na postavy, které řeší klasické každodenní problémy
Nové, ale stejně dobré
Na starší seriály se lze podívat na různých streamovacích paltformách, at´ už Maxu, Disney+ či Netflixu. Poslední zmíněný gigant ale starší díla odkupuje, i když zde nejsou všechny ikonické série. „Klasická televize dokázala každý týden po celý rok přinést nové díly zábavného seriálu. S nástupem streamingu toto zmizelo, ale lidé nezapomněli, proto jsou seriály jako Přátelé nebo Teorie velkého třesku stále oblíbené,“ říká redaktor z Filmtoro Tomáš Vyskočil.
Je ale i dost nových seriálů, které jsou u diváků oblíbené. Podle zprávy od Nielsenu za minulý rok patřil mezi nejsledovanější originály zahraničních stremovacích služeb Ted Lasso, Ginny a Georgia nebo Outer Banks. Tyto seriály dokázaly nasbírat přibližně 200 milionů hodin zhlédnutí, nicméně starší klasiky jich měly kolem 600 milionů.