Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Představení Hutch vytvořili umělci okolo dvaceti let a cílí na podobně staré diváky. Tématikou je chaos, s nímž je spojené každé dospívání. Zdroj: Michael Amico

Projekt Dekka Kick-Off: chce „vykopnout“ mladé tanečníky z Archy do světa

Deset mladých tanečníků dostalo příležitost vytvořit vlastní představení pod záštitou známého souboru Dekkadancers v prostorách ARCHY+ (bývalé divadlo Archa). Půlroční průběh experimentálního projektu Dekka Kick-Off vyvrcholil 5. a 6. března představením Hutch. Inscenace o chaosu z dospívání je zaměřena na diváky mezi 14 až 29 lety a měla by se stát stálým repertoárem ARCHY+.

Taneční soubor Dekkadancers společně s ARCHOU+ dali příležitost deseti mladým tanečníkům vytvořit si inscenaci od úplného začátku. „Soubor Dekkadancers pracuje s mladými tanečníky ve svých projektech již dlouho. V projektu Dekka Kick-Off jsme dali příležitost mladým umělcům připravit představení od A až do Z. K této příležitosti se kvůli nedostatku zkušeností a financí mladí tvůrci obvykle nedostanou,“ říká mluvčí Dekkadancers Zuzana Hošková. Taneční uskupení samostatně existuje už deset let a  za svou domovskou scénu má Jatka78. Inscenace Dekkadancers si snaží hledat cestu i k novým divákům, kteří třeba tanec doposud nevyhledávali.

Představení Hutch vytvořili umělci okolo dvaceti lea cílí na podobně staré diváky. Tématikou je chaos, s nímž je spojené každé dospívání. „Všichni jsme pocit´ovali nátlak dnešní doby. Vzhledem k tomu, že my sami se cítíme ztracení, mysleli jsme si, že by tohle téma mohlo rezonovat s naší generací,“ vysvětluje jednadvacetiletý tanečník Vojtěch Javůrek. Dodává, že i název Hutch (v překladu králíkárna) pro tvůrce specifikoval uzavřený prostor, ve kterém dochází k psychickému tlaku.

Od scénáře k propagaci

Cílem projektu není jen samotná inscenace, ale také cesta, která k ní vedla. „Proces prakticky započal open callem, neboli výběrovým řízením, kam se mohli přihlásit tvůrci ve věkovém rozmezí 18 až 26 let. Přihlásilo se nám okolo 150 zájemců z nichž jsme vybrali výslednou desítku, která vytvořila představení Hutch,“ popisuje průběh procesu garant projektu Štěpán Pechar. Podotýká, že Dekkadancers společně s Archou mladé umělce spíš provázeli a práce byla především na bedrech deseti tanečníků. 

Jejich úkolem bylo vedle připravení choreografie a naplánování zkoušek, také vytvořit vlastní scénář, oslovit hudební skladatele, výtvarníky a byla na nich také produkční práce. Stejně tak museli vymyslet, jak správně oslovit cílovou skupinu a celkově zajistit propagaci. „Největší výzvou pro nás byla na začátku spolupráce. Bylo nás deset a každý šel do projektu s tím, že chce především vytvářet choreografii a najít shodu bylo občas náročnější. Přeci jeto byla velká příležitost uvést svůj taneční part ve velkém prostoru jako je Archa,“ doplňuje Javůrek, který byl jedním z účastníků projektu.

Kick-Stop?

Uvedením první inscenace experimentální projekt nekončí. „S ARCHOU+ aktuálně ladíme další termíny pro novou inscenaci Hutch. Přestože se jedná o projekt, který je vedle našich vlastních produkcí poměrně náročný, jsme s výsledkem velmi spokojeni. Vnímáme ho jako vzájemné obohacení a otevřený mezigenerační dialog,“ říká za Dekkadancers Zuzana Hošková.

Ve spolupráci s ARCHOU+ proto soubor uvažujo dalších open callech, které by opět měly proběhnout pod hlavičkou Dekka Kick-Off a jejichž výsledkem má být vznik nové inscenace s prostorem pro další tanečníky.

Archa pro generaci Z

Prostor ARCHA+ se prezentuje právě spoluprací s mladými umělci i lidmi, kteří se o umění teprve zajímat začali. „Snažíme se tak dělat pomocí pravidelných otevřených výzev, v minulosti jsme například uspořádali open call na novou podobu kelímků kavárny a baru ARCHY+. Naše dramaturgie je postavena tak, aby byla přístupná pro všechny příchozí, jak tematicky, tak finančně. Jde nám o to, aby měli mladí lidé místo, kam se rádi vracejí. Pravidelně a v dlouhodobém horizontu,“ uvádí za marketing ARCHY+ Anna Reisigová.

V loňském roce měla v multižánrových prostorech premiéru inscenace Jeden a jeden a jeden, která byla tvořena s mladými lidmi také na základě otevřeného výběrového řízení a rozebírala témata a strasti mladé generace. Dramaturgická linka „3. prostor“ zase nabízí přednášky, workshopy, diskuze či promítání zdarma nebo za malý poplatek.


Christine Hla Shwe
Studuji druhý ročník na Vyšší odborné škole publicistiky. Zajímá mě kultura a sociální témata.
Další články autora