Přicházejí Vánoce, o stromky zatím není zájem. Nakonec se ale stejně prodají
Od prodejny vánočních stromků na parkovišti u Kauflandu v Praze na Jarově se nabízí výhled na zasněžený sad Třešňovka rozprostírající v kopci. Tím ale jakékoliv náznaky vánoční nálady končí. Sice vydatně sněží, na zemi ale leží už jen rozježděná břečka. Vůni stromků přebíjejí výfukové plyny. Lidé procházejí kolem bez zájmu. Prodavač tak jen znuděně přendává jmelí z jednoho kolíčku na druhý. Rychle toho však nechá, když se mu rozezvoní telefon. Zvedne ho a ztratí se v jehličnatém labyrintu. Vánoční koledy zní jen tlumeně od supermarketu, brzy jsou ale nahrazeny reklamou na Kaufland Card. Atmosféru nezachraňují ani chabě zářící světýlka.
Zbylé stromy sežerou sloni
Podobná nálada panuje i uprostřed náměstí Bratří Synků. Sem si přeci jen jedna starší dáma přišla i v pošmourném dopoledni koupit stromeček. Michal Kočí, vlastník stánku, se s paní dává do přátelského rozhovoru. Zjevně se jedná o každoroční zákaznici, protože ji oslovuje příjmením.
Kočí prodává stromečky už 25 let, z toho dvacet na stejném místě. Protože jeho otec vlastnil les v Benátkách nad Sázavou, měl k oboru vždy blízko. „Všechny jehličnany které prodávám, si pěstuju sám, nikdy jsem nemusel žádný koupit,“ chlubí se Kočí. Každý den podle potřeby uřízne nové, aby zbytečně neuvadly. Nemá žádné zaměstnance, prodej zvládne obstarat sám. S řezáním a přípravou mu pomáhají kamarádi. „Samozřejmě se každý rok stane, že mi nějaké stromy zbydou, v takovém případě je odvezu do zoologické zahrady v Praze, kde poslouží jako potrava pro zvířata,“ vysvětluje.
Podle Kočího velcí prodejci stromy dovážejí ze zahraničí, takže ve skladu leží někdy i dva měsíce před Vánocemi. Prý jsou to často jen špičky kavkazských jedlí, které mají široký kmen. Ten by měl být ale úzký, jinak jehličky začnou brzy opadávat.
Nakonec všechno prodáme
V pravé poledne způsobily „sněhovou kalamitu“ před Metropolí Zličín tři centimetry sněhu. U zadního vchodu postává prodejce vánočních stromků Martin (26) se sněhovými vločkami ve vousech. Vitální brigádník bez čepice v lehké bundě, obklopen kavkazskými jedlemi na mnoho zákazníků zatím nenarazil. Procházka přes zasněžené parkoviště se zářícími světýlky působí vánočně, ale zavřené kluziště a osamocený prodejce stromků napovídají, že Štědrý den je ještě daleko.
Martin nabízí stromky před Metropolí od prvního prosince. Potvrzuje, že poptávka bývá na začátku měsíce minimální: „Dnes je zatím velmi malý zájem, stejně jako v předchozích dnech.” Dodává, že do nákupního centra míří spousta lidí, ale na prodeji stromků to zatím není znát.
I přes dosavadní nízkou poptávku prodejci věří, že udají všechny stromky. „Kvůli covidu chtějí mít lidé aspoň hezké Vánoce, a proto daleko víc utrácejí,“ uvádí Martin. Většina jehličnanů před Metropolí pochází z Česka. „Třeba kavkazské jedle u nás rostou devět až patnáct let, teprve pak se uříznou,“ vysvětluje Martin.
Fámy o tom, že si neprodané kusy rozdají prodejci mezi své známé, minimálně pro Martina neplatí. „Pro sebe si je nenechávám. Takové tři čtyři dny před Štědrým dnem je dávám se slevou, aby se vše doprodalo,“ prohlašuje Martin.
Reportáž vznikla ve spolupráci s redaktory Generace20 Jakubem Kuncem a Šimonem Mitrem.