Požár lanovky a rekordní investice: jak probíhá příprava na lyžařskou sezónu
Provozovatelům lanovek, lyžařských škol, bufetů s občerstvením a dalších služeb v zimních střediscích, se blíží sezóna. Ta konkrétně na českých sjezdovkách startuje začátkem prosince. Ne všude však příprava probíhala podle plánu. Například v Krkonoších totiž hořela nejstarší kabinková lanovka v Česku.
Zimní střediska každoročně čelí řadě výzev při přípravách na zimní sezónu. Milionové škody napáchaly plameny ve stanici lanové dráhy v Jánských Lázních. „Kolegovi, který hlídal na parkovišti se spustil alarm, takže to musel jít obhlédnout. Hned jak uviděl plameny, zavolal hasiče a ti byli za několik chvil na místě,“ popisuje situaci zaměstnanec dráhy Petr Huml. Oheň zanechal spoustu škod hlavně v přístupové chodbě k nástupišti lanovky, ale ohořelo také vystavené auto. „Požár způsobila elektroinstalace v dolní stanici lanovky. Naštěstí se ale plameny nedostaly k samotným kabinkám,“ pokračuje Huml.
Podle oficiálního webu SkiResortu Černá Hora – Pec hasiči svým včasným příjezdem dokázali zabránit škodám ve vyšších stovkách milionů korun. Přípravy na zimní sezónu ve SkiResortu i přes incident pokračují v plném proudu, a pokud vše půjde podle plánu, tak se návštěvníci již první den sezóny svezou i touto lanovkou.
Investice modernizují zimní střediska
Podle CzechTourism a Asociace horských středisek letos padla do příprav zimní sezóny rekordní částka – konkrétně 1,75 miliardy korun. Část investic šla na novou sedačkovou lanovku s bublinou v Deštném, novou lanovku ve Filipovicích nebo na pohyblivé lyžařské pásy například v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích a dalších střediscích.
Příprava lanových drah však není spojena pouze se začátkem zimního období. „Nad rámec běžné údržby byl nainstalován repasovaný motor, výměna čepů, ložisek, kontrola brzd a hydraulického zařízení,“ říká vedoucí provozu Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla. Přípravy ještě ale nejsou u konce. „V prosinci bude instalován prodejní automat jízdenek ve stanici Sněžka, dále je pak plánována obměna počítačového vybavení pokladen a doplnění odbavovacích turniketů o čtečky QR kódů,“ doplňuje Špetla.
Přípravy vrcholí i u služeb na sjezdovkách
V zimním provozu sjezdovek jsou žádány i různé služby. Jednou z těch nejžádanějších je například výuka lyžování. Instruktoři se proto na sezónou připravují jak fyzicky, tak psychicky. „Bydlím pár metrů od sjezdovky, takže na lyžích a snowboardu jezdím od malička,“ říká instruktor Tomáš Regina. Brigáda pro něj prý není dobrá jen jako přivýdělek, ale baví ho a má i zdravotní benefity. „V rámci přípravy jsem byl na lyžích v Alpách a dělal jsem si další kurz. Baví mě předávat moje znalosti a dovednosti dětem, ale i dospělým,“ dodává.
Na sníh a plné sjezdovky lidí se těší i Vlastimil Růžička, který pracuje v kiosku na sjezdovce Protěž. „Z prvního sněhu mám radost, sezóna se blíží a i my se připravujeme na davy lyžařů,“ říká. V kiosku na sjezdovce bude zahajovat už svoji čtvrtou zimu. „Jelikož je bufet v létě zavřený, je potřeba uvnitř provést úklid a připravit všechny spotřebiče do provozu schopného stavu. Sklad už začínáme plnit trvanlivými potravinami a nápoji,“ uzavírá.