Páter Toufar je symbol vzdoru proti totalitě, říká číhošt´ský kněz Pavel Jäger
Jak vy vnímáte takzvaný Číhošt´ský zázrak?
Ve vsi jsem teprve tři měsíce. Nebojím se ale říct, že v současnosti si lidé Číhošt´ský zázrak vybavují spíše ve spojení s životním příběhem pátera Josefa Toufara, než se samotným pohybem kříže při jeho prosincové mši v roce 1949. Jestli se kříž hýbal, či nehýbal, je otázka, na kterou nikdy nedostaneme odpověď. Ale jisté je, že mystická událost, která se v Číhošti měla stát, láká stále více lidí.
Stalo se ze vsi po roce 1989 poutní místo?
Jezdí sem hodně zájezdů a výjimkou nejsou ani základní či střední školy. Ukáží se zde i velmi zbožní katolíci, kteří sem jezdí uctít hrob mučedníka. Většina příchozích ale vidí Toufara jako symbol protitotalitního vzdoru, který se nenechal zlomit. Velký rozdíl je v návštěvnosti také podle ročních období. V teplých dnech není o návštěvníky nouze. Denně jich prosí o soukromý výklad několik, ale v zimě se jich zde tolik neukáže.
Myslíte si, že se zájem o příběh pátera Josefa Toufara zvyšuje?
Zvyšuje se, i díky spisovateli Miloši Doležalovi, který napsal v roce 2012 knihu Jako bychom dnes zemřít měli. Jsou v ní veškeré informace o Toufarově životě, případu a například i výpovědi lidí, kteří byli na tehdejší prosincové mši. Tento titul se stal v roce 2012 knihou roku v anketě Lidových novin. V té době se v České republice hojně řešily církevní restituce a i to byl podle mého moment, ve kterém se Toufarův příběh dostal do většího povědomí veřejnosti.
Je vaše působení v Číhošti něčím specifické?
Jsem farář ve Světlé nad Sázavou, ale pod mé působení spadá právě i farnost v Číhošti. Samozřejmě jsem něco o historii obce věděl, ale musel jsem si nastudovat mnohem více informací. Stalo se mi hned druhý den, že se mne jedna dáma po bohoslužbě ptala na velmi detailní popis Toufarova příběhu a já byl najednou bezradný. Nečekal jsem to. Naše farnost ale pořádá na toto téma přednášky, na které mohou přijít i turisté. Máme také program pro studenty základních nebo středních škol.
Plánuje vaše farnost připomenutí výročí 68 let od Toufarova umučení nějakou speciální bohoslužbou či akcí?
Josef Toufar není ještě oficiálně uznán za blahoslaveného, proto se dá těžko uspořádat akce s větší pompézností a slávou. Na druhou stranu, projevuje se zde v kraji ta lidová zbožnost a úcta k Toufarovi. Proto jsme se jako farnost rozhodli, že po třetí adventní bohoslužbě se zde s lidmi pobaví zmíněný spisovatel Miloš Doležal a protestor (člověk, který je v církvi ustanoven pro shromáždění důkazů a podkladů pro to, aby někdo mohl být blahořečen, pozn. red.) Tomáš Petráček.