Odpoledne s Pavlem Novotným aneb jak mi ruští novináři narušili rozhovor
V plánu byla procházka se starostou po Řeporyjích, při které by ukazoval, jaké slibované změny od zvolení prosadil a co se naopak nedaří. Jenže pár dnů před setkáním přesouvá Pavel Novotný rozhovor až na pátou odpoledne, čas, kdy je už v těchto dnech tma a zima. Má ale silný argument, musí na pohřeb. „Máme tu třetí úmrtí v řadě, trolí mě zubatá,“ vysvětluje.
Setkáváme se tedy na radnici, rozhovor uděláme v kanceláři, které dominuje obrovský letecký snímek Řeporyjí a portrét Václava Havla. Starosta si uklízí do šuplíků různé papíry a ptá se, jestli nevadí, že v kanceláři kouří. „Nevadí, také kouřím,“ odpovídám, a tak si oba zapalujeme cigaretu.
Interview musí počkat
Těsně před rozhovorem ale přichází zádrhel. „Moc se omlouvám, ale mají za mnou přijít novináři z ruský státní televize. Chtěj udělat krátkej rozhovor o tom, jak tu blbnu s tim pomníkem (na památku vlasovcům, pozn. red.),“ povídá Novotný. Neskrýval jsem překvapení, ale okamžitě mě napadlo, že bych z toho mohl něco vytěžit. Odpovídám tedy, že bych rád zůstal a něco natočil. Starosta souhlasí. „A nebude jim to vadit?“ ptám se ze slušnosti, ale Novotný odpovídá, že je mu to ukradené.
Za čtvrt hodiny skutečně přichází štáb z televize Russia-1. Usměvavá překladatelka, rázná reportérka s mikrofonem a hubený kameraman. Rovnou po pozdravu Novotný hostům sděluje, že budu u rozhovoru přítomen i já. „On si vás bude natáčet. Nebojte, je to hodný kluk.“ Novináři se netváří nadšeně, ale neprotestují. Při chystání kamery si starosta upravuje do té doby částečně rozepnutou košili a zapíná si sako na jeden knoflík. „Sluší mi to?“ ptá se překladatelky, která s úsměvem říká, že ano, a rovnou Novotného žádá, aby během rozhovoru mluvil pomaleji.
Chvíli předtím, než akce začíná, ještě Novotný podotýká: „Buďte rádi, že nemám provokativní náladu, jinak bych do záběru na zeď pověsil ukrajinskou vlajku.“ Nikdo z novinářů se ale nezasmál. Štáb je připravený, kamera zapnutá a rozhovor začíná.
Starosta provokuje reportérku
Novinářka se ptá, jestli není výstavba pomníku vlasovců kontroverzní, když se jednalo o spojence Adolfa Hitlera. Na to Novotný už spisovně a pomaleji odpovídá: „Jestli je v Praze něco kontroverzní, tak je to pomník maršála Koněva. My víme, že generál Vlasov byl válečný zločinec, ale o to nám tady nejde. Vlasovci osvobodili Řeporyje a zachránili Prahu před zničením.“
Já už vše natáčím na telefon. Pohled do zákulisí médií mi přijde zajímavý – zaznamenávám situaci, kterou běžný divák v televizi nevidí. „Přijeli tři dny před Rudou armádou, zatímco Rudá armáda přišla den po podepsání kapitulace, mezitím tu zemřelo tři sta vlasovců,“ pokračuje Novotný ve své obsáhlé odpovědi. „Nevím, jestli hledali vykoupení, ale prokazatelně Prahu zachránili, což se ovšem děti v ruských školách nikdy nedozví,“ říká starosta. Reportérka je očividně zaskočená, ale ptá se dál. „Norimberský proces hovořil o vlasovcích jako o válečných zločincích, chcete to zpochybňovat a považovat je za hrdiny?“ Starosta odpovídá, že Norimberský proces nijak nesouvisí se zásluhami vlasovců během Pražského povstání.
Řeporyje se Ruska nebojí
Další otázka zní jako výhrůžka. „Nebojíte se brát odpovědnost za postavení takového pomníku? Víte, že budou problémy s naší ambasádou.“ Novotný podle svých slov nechápe, proč by se o to mělo Rusko vůbec zajímat. „My chceme postavit pomník a rozhodneme si o tom v Řeporyjích. Vaše hysterie je daná propagandou. Adorujete Koněva, ale zcela popíráte účast vlasovců na Pražském povstání. Toto je demokratická země, a když se městská část v Česku rozhodne, že postaví pomník, tak ho postaví,“ dodává Novotný.
Rozhovor přechází do ironické roviny. Starosta z reportérky odvrací pohled na kameru a svoji výpověď uzavírá: „Nebojíme se vás, máme tu dvě multikáry a hasiče. Já tu mám dokonce uniformu po dědovi.“ Ukazuje na válečnou uniformu, která visí na věšáku v rohu místnosti.
Po překvapivě tichém odchodu novinářů posílám Novotnému fotky a videa z rozhovoru, aby je mohl použít na svém twitterovém účtu. „Nezapomeňte u fotek zmínit zdroj Generace 20,“ upozorňuji starostu, který moji prosbu skutečně plní. Říkám si, že návštěva ruských novinářů mou situaci nezkomplikovala, spíš naopak. Následně zapínám diktafon a začínáme s domluveným rozhovorem.
V následujících dnech se nestačím divit, jak velkou pozornost spor starosty Řeporyjí s ruskými médii vyvolal. V pátek 29. listopadu vystoupil Pavel Novotný v přímém přenosu ruské státní televize Russia-1, kde ho moderátoři obvinili z uctívání válečných zločinců. Novotný zopakoval, že názor Ruska nepovažuje za důležitý. Tématu se od té doby věnují česká média a diskutují o něm politici. Jejich postoje se liší, o případném vytvoření pomníku ale rozhodne přímo řeporyjské zastupitelstvo, které bude hlasovat 16. prosince.