Některé studenty ovlivňuje při výběru dovolené strach z terorismu
Bezpečnost v cílové destinaci se letos pro mnohé Čechy stala hlavním kritériem při výběru dovolené. Po teroristických atentátech radikálních Islamistů se mezi „neoblíbené“ země jednadvacetileté studentky Thai Bao Han zařadilo Tunisko, Egypt i Turecko. „Vzhledem k uplynulým událostem, jakým byl například červnový útok na letišti v Istanbulu, bych se v této destinaci už necítila bezpečně,“ tvrdí.
Podle Jana Bezděka, mluvčího cestovní kanceláře Fischer, ale není třeba se cest do nabízených tureckých letovisek obávat. „Bezpečnostní situaci vyhodnocujeme na základě informací a doporučení nejen českého ministerstva zahraničí, ale také těch ze západoevropských zemí.“ Zájezdy do Turecka jsou v některých případech prý až o třetinu levnější než v loňském roce, přesto nejvíce Čechů cestuje do Španělska, Bulharska a Řecka. „Možná, že oblasti, které cestovní kanceláře nabízejí, jsou klidné, ale přijde mi, že země jako taková není. K výbuchům došlo přeci v Turecku už vícekrát, například v březnu v Ankaře,“ vysvětluje Thai Bao Han.
Rhodos jako alternativa
Zájezd na řecký ostrov Rhodos si ze strachu z terorismu zakoupila i dvacetiletá studentka Pavla Váňová. „Vždycky jsem se chtěla podívat do Egypta, ale po útoku na hotel v Hurghadě se bojím, že už nejsou bezpečná ani jeho přímořská letoviska,“ přiznává. Naopak Dvaadvacetiletá Alžběta Pařízková z letošní dovolené v Egyptě strach vůbec nemá: „Když mi přátelé říkají, že by tam kvůli odehraným se útokům za žádnou cenu nejeli, vzpomenu si na události, jako byl třeba březnový výbuch na bruselském letišti a posléze v metru. To samé se přeci může stát kdekoli na světě, i v centru Prahy.“
Jan Bezděk tvrdí, že zatímco většinu evropských zemí nakupují Češi s předstihem, v případě destinace, jako je Egypt či Turecko, s nákupem vyčkávají až do poslední chvíle. Využívají takzvané last minute nabídky. „Spousta lidí kupuje zájezd pár dní před odletem, tedy ve chvíli, kdy má přehled o tom, jaká je v cílové oblasti aktuální bezpečnostní situace,“ vysvětluje. Zájem třeba o Egypt v posledních týdnech prý opět stoupá, hlavně kvůli nízké ceně. Koupě last minute zájezdů do těchto zemí vyjde totiž v průměru o třicet procent levněji než v předprodeji.
Strach z cestování, kterou jednadvacetiletý Marek Auterský pozoruje kolem sebe, přisuzuje z velké části vlivu médií. Šíří podle něj zbytečnou paniku. Auterský věří, že mu reálné nebezpečí hrozí jen ve válkou zmítaných zemích, kterými jsou Sýrie a Irák. Teroristické útoky považuje za náhodné: „Byl jsem na letišti v Istanbulu týden před tím, než tam vlivem sebevražedných atentátů zemřelo přes čtyřicet lidí. Stát se to může komukoli a kdekoli.“ Dodává, že ani tak nevidí důvod, proč se v cestování nějak omezovat.