Na vesnici nebo ve městě, masopust se stále těší oblibě
Průvody masek, hudba, tanec a bohaté pohoštění – masopust byl kdysi jedním z nejveselejších svátků roku. Zatímco na venkově se jeho tradiční podoba stále drží, ve městech se často proměňuje v organizované kulturní akce. Jak se oslavy změnily a co z masopustu zůstává dodnes?
Text: Kateřina Stajnerová, Karolína Haasová
„Když jsem byla mladá, bylo to jiné. Slavilo se ve velkém a chodili jsme v maskách od domu k domu, lidé nás vítali a pohostili,“ vzpomíná na proměny tradice seniorka Ludmila Nosková. „V dnešní době už se masopustu osobně neúčastním, jen se podívám na průvod masek. Je pěkné vidět, že se tradice stále drží, i když už to není takové jako dřív,“ říká Nosková.
Třicátnice Eva Vránová pochází z malé obce, kde se masopustní oslavy stále drží. Ona sama se jich ale už neúčastní. „Několikátým rokem žiju v Praze a tady to není takové jako u nás na vesnici. Doma se masopust slaví každý rok. Je to krásná tradice, ale tady ve městě ji tolik necítím,“ upřesňuje Vránová.
Masopustní období trvá od Tří králů do Popeleční středy, kdy začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. „Jejich termín se řídí fázemi měsíce, a proto ani masopust není každý rok ve stejném termínu a jeho doba je různě dlouhá. Bylo zvykem, že se lidé chtěli před tím nastávajícím postem poveselit, dobře najíst, konaly se taneční zábavy,“ vysvětlil pro iDNES.cz etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek.
V současnosti se podoba oslav výrazně liší podle místa. Zatímco na venkově stále probíhají tradiční průvody masek, zabijačkové hody a taneční zábavy, ve městech se masopust přesouvá spíše do podoby organizovaných festivalů, tematických trhů a kulturních akcí.
Členka Spolku na obnovu tradic, Zdeňka Havránková ze Zruče-Sence na Plzeňsku, přibližuje zahájení masopustního průvodu, jak probíhá v menších obcích. „Skupina masek dojde požádat pana starostu o povolení, abychom mohli projít obcí jako průvod, tam dostaneme malé pohoštění a pak putujeme po starousedlících. Dalo by se říct, že už je to bez velikých příprav, všichni nás vítají,“ představuje Havránková.
I v Praze se na několika místech koná masopust, například na Žižkově. „Přípravy probíhají už několik měsíců, prvním krokem je schválení rozpočtu. V létě se začíná pomalu plánovat program, zábory veřejného prostranství, trasa průvodu a všechny možné okolnosti. Čím více se akce blíží, jsou přípravy intenzivnější,“ líčí mluvčí Prahy 3 Tereza Schejbalová a dodává: „Letošní třicátý ročník má úplně nový vizuál. Je nová trasa průvodu, která je delší, a zhruba v polovině předá starosta masopustnímu davu klíče od města. Při téhle příležitosti je připravena speciální akrobatická show.“