Na Jáklově Žižkovi se nešetřilo umělou krví ani penězi. A vyplatilo se
Už úvodní scéna filmu, kdy Žižka v podání hollywoodského herce Bena Fostera s žoldáky likvidují vrahy najaté na lorda Boreše, hraného Michaelem Cainem, otevírá představy o tom, jakým duchem se snímek bude ubírat: krutost a surovost. A s tím se Jáklovi povedlo pracovat v celém filmu. Explicitní scény, z nichž ne jednomu divákovi bude běhat mráz po zádech, jsou násilné a chvílemi až brutální. Právě proto dokonale vystihují nemilosrdnost tehdejší doby. Například litry prolité krve, zlámané končetiny v bojích či realistické řezné a bodné rány ukazují krvelačnost Žižky a jeho následovníků.
Snímek není biografie
Role jednookého protagonisty Benu Fosterovi sedla. Svým uvěřitelným hereckým výkonem dokáže divákům přivodit pocit, že na plátně opravdu vidí husitského válečníka, kterého znají z historických kreseb. Vhodné obsazení celému filmu přidává v dějinném kontextu na důvěryhodnosti. Do rolí Žižkových stoupenců Jákl vybral herce, jako jsounapříklad Guy Roberts nebo Christopher Rygh, kteří s trochou práce v maskérně autenticky vykreslují středověké bojovníky. Ani české obsazení nezklamalo. Například zpěvák Ben Cristovao perfektně ztvárnil postavu temperamentního a podlého kumána a Karel Roden se znamenitě vžil do role nečinného krále Václava IV.
O Žižkově mládí se toho ví opravdu málo, což Jáklovi hrálo do karet. Dostal tak šanci dát průchod fantazii a díky své kreativitě dokázal poutavě vylíčit, jak se ze zbojníka a lapky stal obávaný národní hrdina. „Ve snímku jsou jen náznaky věcí, které známe z historie a můžeme si je dát dohromady. Nikdy jsem ale nechtěl dělat jeho životopis,“ uvedl samotný režisér. Diváci, kteří na film půjdou s očekáváním, že uvidí biografii, si z kina proto můžou odnést zklamání.
Až moc lásky někdy škodí
Tvůrce se při studiu Žižkovy cesty ke „slávě“ domníval, že vojevůdce musela nějakým způsobem poznamenat žena. A tak se ve snímku s neustálými boji mísí i romance. Hlavní hrdina se totiž zamiluje do Kateřiny v podání Sophie Lowe, snoubenky Jindřicha z Rožmberka, kterého si zahrál Till Schweiger. Zde však nastává otázka, jestli se režisér neoddal své fantazii až příliš. Děj chvílemi totiž začíná připomínat spíš romantický film, což dynamičnost snímku trochu brzdí. Navíc se některé láskyplné scény k Žižkově nebojácné osobnosti vybudované z dějepisných učebnic příliš nehodí.
Mimo to se však Jáklovi, autorovi dramatu Kajínek a hororu Ghoul, podařilo zrod vojevůdce vyobrazit skvěle. At´ už to jsou bojové taktiky a zbraně nebo sbírání zkušeností do pozdějších husitských válek. Režisér tvrdí, že jde o český snímek určený především pro Čechy. Na tuzemské scéně však nemá obdoby jak rozpočtově, tak i kinematograficky, což mu dává obrovský potenciál zazářit i na zahraničních plátnech. Je tedy dost pravděpodobné, že Jákl svým nevšedním historickým dramatem otevírá české filmařské dveře za velkou louží.
Jan Žižka
Česko, 2022, 103 minut
Režie: Petr Jákl
Scénář: Petr Jákl, Petr Jákl st., Marek Dobeš, Michal Petruš
Kamera: Jesper Tøffner
Hudba: Philip Klein
Hrají: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Matthew Goode, Roland Møller, William Moseley, Karel Roden, Jan Budař, Ondřej Vetchý