Na deskovou hru se vyplatí jít do klubu
Vývoj deskových her nabízí zajímavou alternativu pro trávení volného času. Nejde však o Člověče, nezlob se!, ale třeba o oblíbené strategické hry, u kterých je možné dojít k cíli až za několik hodin. Herní plány jsou navíc často větší, než běžný kuchyňský stůl, na což jsou klubovny vybaveny. Cena tzv. „deskovek“ se pohybuje od sedmi set do dvou a půl tisíc korun, což je dalším důvodem, proč například studenti kluby navštěvují a hru si tam radši půjčí.
V pražském klubu Paluba se pravidelně schází skupina vysokoškoláků. „Kdybychom šli k někomu z nás, museli bychom hru shánět a neměli bychom dost místa,“ říká Alžběta Kubitová, která se těchto sešlostí účastní. Kromě výběru z tisíce her se mohou návštěvníci občerstvit v baru.
Kluby fungují dvěma způsoby. Buď jsou přičleněné k prodejně a vstupné je pak většinou zdarma, nebo jsou samostatné, hry neprodávají a za vstup se platí, většinou okolo padesáti korun. Jedním z klubů zdarma je pražský Memphit. K němu patří prodejna her, jejíž příjmy vydělají i na provoz klubovny.
Alternativa ke sportu
V již zmíněné pražské Palubě je vstup placený a žádná prodejna her k ní nepatří. Lidé, kteří tu pracují, to dělají ve svém volném čase jako koníček po škole nebo zaměstnání. V klubu je přítomný herman, tedy člověk, který návštěvníkovi poradí s výběrem a pravidly hry. Jedním z nich je například Matěj Bat´ha. „Chodí k nám hlavně studenti, ale také lidi ze zahraničí, kteří tu žijí dlouhodobě,“ říká.
K nejoblíbenějším hrám mezi studenty patří fantasy parodie Munchkin, komunikační Dixit!, nebo strategická Hra o trůny, inspirovaná oblíbeným seriálem. „Pokud neděláte nějaký sport a nechcete jen chodit na párty, přijde mi to logický způsob, jak se vidět s kamarády mimo školu,“ říká Kubitová. Na druhou stranu fakt, že se návštěvníci Paluby skládají převážně z mladých lidí, znamená, že se klubu přes léto téměř nevyplatí otevírat.