Na den pod zem. Tam, kde Gabčík s Kubišem přespávali v prázdných hrobech
Světla zhasla a pohřební krypta pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje se ponořila do tmy. Skrze úzké okénko vysoko na stěně proniká do podzemních prostor jen zlomek denního světla. Nikdo z přítomných návštěvníků ani nedutá, o kamenné stěny se odráží jen hlas průvodkyně: „Tohle denně zažívalo všech sedm parašutistů, když se tu za druhé světové války ukrývali před nacisty,“ vypráví v rámci akce Na den pod zem, díky které mohli lidé nahlédnout také do jindy nepřístupných hrobek i válečných krytů.
Vzduch v kryptě je vlhký a o něco chladnější než venku. Těžko si představit, že v těchto prostorách někdo trávil celé dny a noci. Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš tu po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zůstali spolu s dalšími výsadkáři dokonce tři týdny. „Jako postele využívali prázdné hroby. Byla to jediná místa alespoň částečně izolovaná od průvanu a vlhka. Většina z nich ale byla v červnu roku 1942 obsazena mrtvými těly,“ vysvětluje průvodkyně, zatímco světla v kryptě opět rozsvěcí.
Krvavé šmouhy a kulky ve stěnách
Nelze si nevšimnout opadaného okraje zdiva na jednom z dříve používaných hrobů. Němci po dobytí krypty všechny náhrobní desky vymlátili, aby se ujistili, že se za nimi nikdo neskrývá. Nenávratně tak zneuctili památku několika pohřbených. Na jednom z prázdných otvorů jsou viditelné černé šmouhy – jde prý o krvavé otisky zatím neznámého parašutisty. „V lednu bychom konečně měli mít výsledky zkoumaných vzorků. Takže budeme vědět, kterému z nich patří,“ říká průvodkyně.
Ve zdech jsou patrné stopy po vystřelených kulkách, jak se parašutisté snažili zabránit Němcům, vniknout do krypty šachtou. Tou samou, kterou zrádce Karel Čurda marně vyzýval své bývalé kolegy, aby se vzdali. Ve zdi pod jediným oknem je vykopaná díra, kterou se výsadkáři snažili odčerpat vodu, jíž se hasiči na povel Němců snažili kryptu zaplavit.
Stejným oknem, kterým dovnitř tekla ledová voda, vhazovali nacisti i lahve se slzným plynem. Tím oknem, kterým parašutisté každé ráno poslouchali dlouhé seznamy Čechů, kteří byli popraveni kvůli podezření z napomáhání atentátu na Reinharda Heydricha. Na mramorovém památníku opodál je vyryt stříbrným nápis „věrni zůstali“. V prázdném otvoru, vedle busty výsadkáře Jana Bublíka, leží papír se stručným, ale jasným vzkazem: „Děkujeme“.