Mnoho českých rodičů považuje americký diplom za prestižní, říká Američan učící v Praze
American Academy je v Praze otevřená od roku 2017. Jak jste se k vyučování na ní dostal vy?
V roce 2016 jsem se přestěhoval ze San Franciska do Prahy a začal jsem učit angličtinu v jazykovém centru. Po několika letech jsem se rozhodl pro změnu, chtěl jsem učit na mezinárodní škole. Na American Academy jsem nejdřív začal na částečný úvazek jako učitel angličtiny a po roce jsem začal učit i literaturu.
Jaké bylo složení studenstva na American Academy?
Bylo tam určitě více českých studentů, ale škola byla velmi mezinárodní. Češtinu jsem slyšel mnohem méně, než jsem očekával. Žáci pocházeli z celého světa: z Ruska, Ukrajiny, Číny, Japonska. Byla to opravdu pestrá směsice.
Nyní již rok učíte na české státní škole. Jaké jsou podle vás největší rozdíly mezi českým a americkým systémem?
Jedním z hlavních rozdílů je přístup k výuce. Český systém je velmi zaměřený na zkoušky. Žáci tráví spoustu času memorováním informací, aby složili všechny testy. Americký systém se naopak více soustředí na praktické využívání dovedností, řešení problémů a kritické myšlení. Na univerzitách v USA nebo v západní Evropě je výuka více orientovaná na americký styl, takže pro české studenty může být výhoda systém znát už ze střední školy.
Co tedy studenty na americké střední čeká?
Americký program nabízí více flexibility, zejména co se týká volitelných předmětů. Studenti si mohou vybírat z umění, sportu nebo přírodních věd, což jim dává větší možnost prozkoumat své zájmy. Na druhou stranu tu panuje trochu mýtus o amerických školách a jejich volnosti. Žáci si sice vybírají volitelné předměty, ale stále musí splnit ty základní, jako je angličtina, matematika nebo přírodní vědy.
Pro koho si myslíte, že je zahraniční systém v České republice vhodný?
Kromě mezinárodních studentů i pro Čechy, kteří chtějí studovat v zahraničí. Pokud student absolvuje americký středoškolský program, bude se cítit připravenější na to, co ho čeká na západních univerzitách. Ale ve skutečnosti není mezi těmito systémy tak velký rozdíl, jak si lidé často myslí. Mnoho českých rodičů považuje americký diplom za prestižní, protože je spojován se západními zeměmi a angličtinou.
Jaký certifikát tedy získají absolventi americké střední?
Dostanou americký maturitní diplom neboli high school diploma. Pokud chtějí mít i českou maturitu, musí si na českých školách zajistit doplňkové vzdělání v daných předmětech, například v českém jazyce a literatuře. To jde prostřednictvím distančního vzdělávání nebo doučováním, a stále dostanou maturitní vysvědčení ve stejném čase jako jiní studenti.
Mohou studenti s americkým diplomem ze střední školy žádat o přijetí na české univerzity?
Ano, ale musí projít procesem nostrifikace. Žadatelé si tedy musí svůj americký maturitní diplom nechat ověřit příslušnými státními úřady v USA, a teprve potom mohou žádat o uznání v České republice. Tento proces může být trochu složitý a zdlouhavý. Jakmile je diplom oficiálně uznán, mohou se ucházet o studium na českých univerzitách. Většina českých maturantů, kteří se zde chtějí hlásit na vysoké školy, si stejně složí i státní maturitu.