Mladí voliči mění směr. Piráti ztrácejí a posiluje pravice
Podle aktuálního průzkumu agentury STEM by koalice SPOLU u mladých voličů získala největší podporu. Zatímco dříve v této věkové skupině (18-34) dominovali Piráti, dnes jejich preference klesají a nahrazují je tradiční pravicové strany i nová uskupení.
Na základě povolební analýzy sociologa Daniela Prokopa z organizace PAQ Research se volební účast mladých lidí ve věku 18 až 34 let ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 zvýšila na přibližně 64 %. To představuje nárůst oproti předchozím volbám, ve kterých byla účast kolem 50 %.
Aktuální data agentury STEM ukazují, že by největší podporu mezi mladými získala koalice SPOLU (23 %). Druhou příčku obsadilo hnutí ANO (19 %), které předstihlo STAN jen o nepatrný rozdíl jednoho procenta. Na čtvrtém místě skončili Motoristé se ziskem 14 %, čímž o tři procentní body předčili Piráty.
Mladí volí SPOLU a ANO
Piráti, kteří dříve mezi mladými voliči vedli, tentokrát ztrácejí. „Dřív jsem volil Piráty, ale poslední dobou mi jejich témata přijdou málo konkrétní a méně důvěryhodná. Teď se víc přikláním ke straně SPOLU, protože mluví o věcech, které se mě týkají každý den,” říká student Jakub Holeček z Brna. Naopak osmnáctiletý student Mikuláš Svoboda z Prahy se přiklání k novým uskupením: „Budu volit Filipa Turka, protože jezdí rychle po dálnici.”
Podle politologa Aleše Michala ztrácejí Piráti u mladých zejména kvůli své roli ve vládě: „Piráti zejména svou účastí na vládnutí ztratili velkou část svého protestního étosu, který je velké části mladých lidí sympatický. Ten byl důležitý při jejich volebních úspěších v dřívějších letech.” Změnil se podle něj také profil samotných představitelů strany. „Dříve byli Piráti spojeni s velmi mladými politiky, kteří reprezentovali určitou technokratickou expertízu. Dnes mnoho výrazných osobností odešlo a většina těch, kteří zůstali, sami mají děti. Rozpojilo se tedy propojení s nejmladší voličskou skupinou,“ dodává Michal.
Preference se mění i od posledních simulovaných voleb mezi mladšími, které organizovala společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího projektu Jeden svět na školách (JSNS). V roce 2021 tehdy zvítězila koalice Pirátů a Starostů (30,4 %), těsně následovaná koalicí SPOLU (29,4 %) a s větším odstupem hnutím ANO (8,5 %). Zelení a SPD se rovněž dostali nad čtyřprocentní hranici. Do projektu se tehdy zapojilo více než 40 tisíc studentů ze 312 středních škol.
Strany hledají cestu k mladým
Zda politické strany se změnou nálad mezi mladými dokážou pracovat, zůstává otázkou. Podle Aleše Michala je snaha o oslovení mladých stále nedostatečná: „Dlouho platilo, že je zcela zanedbávali. Dnes už bych to takto neřekl, zároveň však komunikace s mladými voliči často zahrnuje spíš orientaci na politický marketing než na reálná témata. To je škoda a věřím, že se to změní.“
Za pozitivní příklad považuje například tematizaci nedostupného bydlení, které se mladých bytostně dotýká. Zároveň upozorňuje, že strany by měly více spolupracovat s vlastními mládežnickými organizacemi: „Jejich aktivní zapojení do příprav politického programu je pro oslovování mladých zásadní. Zde je u velké části stran pořád velká rezerva.“