Majitelé únikových her sčítají ztráty. Nadšenci se zatím vrací jen opatrně
Jakub Ludwig (31) s přítelkyní svou první únikovou hru zprovoznili na začátku letošního března v Brně. Po jedenácti dnech ale museli kvůli zavedení opatření proti šíření koronaviru zavřít. Po prvním rozvolnění na konci dubna začali zjišt´ovat, kdy mohou znovu otevřít. Jenže informace nebyly nikde k dispozici. „Operátoři na pomocné lince ministerstva zdravotnictví nám šestkrát položili telefon, nebo rovnou řekli, že odpověď neznají,“ říká Ludwig.
S otevřením nejprve nesouhlasil živnostenský úřad ani hygienická stanice. „Pak jsem se ale 27. dubna dovolal na pomocnou linku ministerstva průmyslu a obchodu. Tam mi řekli, že v interních směrnicích mají napsáno, že únikové hry určitě otevřít mohou,“ dodává Ludwig. Nakonec ale raději počkal. „Nebyl jsem si jistý, když každý říkal něco jiného. Také konkurence zůstávala zavřená. Po dalším rozvolnění jsme 4. května, stejně jako velká část dalších únikových her, otevřeli,“ popisuje Ludwig.
Ztráty ve statisících
Dostatek informací neměla ani další provozovatelka únikových herBarbora Urbanová (27). O tom, kdy může otevřít své čtyři únikové místnosti, diskutovala s právníky. „Asi bychom si obhájili otevření od 4. května, ale chtěla jsem mít stoprocentní jistotu, že nedělám nic protizákonného, tak jsem počkala až do dalšího uvolnění opatření 11. května,“ vysvětluje Urbanová, která únikové hry provozuje už přes pět let a živí ji. Ztráty za dvouměsíční nedobrovolnou přestávku se vyšplhaly do statisíců. Zmírnil je alespoň příspěvek státu 25 tisíc korun. „Samozřejmě, že to nepokryje celé náklady, ale je jasné, že nikdo nemůže celou ztrátu kompenzovat. Upřímně jsme i touto malinkatou podporou byli příjemně překvapeni a moc si jí vážíme,“ říká.
Také Ludwig musel sčítat ztráty, jelikož dva měsíce platil za nevyužitou únikovou místnost nájem. Nakonec vyšly na padesát tisíc korun. „To mě samozřejmě zamrzelo, ale můj hlavní příjem tvoří zaměstnání a finančně jsme situaci zvládli,“ vysvětluje Ludwig, který se živí jako programátor a analytik. Původně doufal, že se mu do konce roku začnou investované statisíce vracet. „To se teď určitě nestane. Přišli jsme o hlavní část sezóny,“ říká.
Vracejí se rozlučky
Před zavřením únikových her Urbanová vydělávala hlavně přes firemní teambuildingy. Ty ale teď nejsou aktuální a ještě chvíli nejspíš nebudou. „Firmy zůstávají velmi opatrné. A léto, které se blíží, navíc není období teambuildingů,“ popisuje. Urbanová však doufá, že jejímu byznysu hodně pomohou rozlučky se svobodou. „Svatby se pomalu vracejí. Rozlučky také tvoří velkou část naší klientely a už máme i nějaké objednávky,“ dodává.
Návrat únikových her je ale zatím velmi pomalý. Zatímco o víkendu před pandemií navštívilo čtyři únikové místnosti Urbanové kolem dvaceti skupinek, za první víkend po otevření byly pouze čtyři. Navíc se z hygienických důvodů snížila maximální kapacita na polovinu. „V lukrativní termíny, jako je sobotní dopoledne, nemůžeme stihnout čtyři skupinky, ale jen dvě. Po každé hře totiž musíme dát přestávku, abychom vyvětrali a vydesinfikovali místnost,“ vysvětluje.
Zábava ve městě
Mezi hráči, kteří únikové hry plánují podporovat i nadále, je Lukáš Foff (24). Jednu měl zarezervovanou na konci března. S objednáním nového termínu zatím vyčkává. „Přítelkyně, se kterou jsem měl jít, spadá do rizikové skupiny, takže ještě alespoň měsíc počkáme. Snažíme se teď vyhýbat uzavřeným prostorům,“ říká Foff, který zkusil první únikovou hru před pěti lety. Až se riziko nákazy ještě zmírní, bude je navštěvovat jako dříve. „Jednou za čas si mohu dovolit na hru zajít, takže je rád podpořím,“ doplňuje.
Jakub Ludwig ale očekává, že celkově teď lidé nebudou mít o únikové hry velký zájem. „Začíná být teplo, raději budou chodit ven. Málokdo se nechá zavřít na hodinu do místnosti, když může jít na kolo nebo brusle,“ myslí si. Na druhou stranu věří, že přes léto by mohly hry rezervovat rodiny s dětmi. „Pravděpodobně nebudou jezdit do zahraničí a většina chat už je obsazená. Část rodin tak zůstane ve městě a bude se snažit najít nějakou zábavu. Jednu rodinu se čtyřmi dětmi jsme už měli, tak snad to tak bude pokračovat,“ dodává Ludwig.