Lovec Kraven představil nudný příběh se záporáky, kteří nikoho nezajímají
Po Morbiusovi, Madam Web a trilogii Venom je Lovec Kraven v pořadí šestým filmem Sony Spiderman Univerza (SSU). Jako zatím každý snímek této série je i Lovec Kraven příběhem jednoho ze slavných záporáků komiksového superhrdiny – pavoučího muže. Ovšem ani tentokrát se to neobešlo bez komplikací.
Fanoušci Marvel univerza jsou obvykle oddaní své oblíbené sérii, nicméně ani u nich neprojde všechno. V roce 2024 vyšly z dílny SSU kromě Lovce Kravena ještě dva filmy – Madam Web a Venom: Poslední tanec. První jmenovaný si vysloužil pouhých 34% uživatelských hodnocení na filmové databázi ČSFD, druhý průměrných 65%.
Poté, co byla zveřejněna první upoutávka na Kravena, diváci hlásili, že na něco takového rozhodně do kina nepůjdou: „Je od nich pěkné, že celý film zkrátili do tří minut. Aspoň nemusím jít na tenhle nesmysl do kina,” napsal do komentáře ke traileru zveřejněném na YouTube jeden z uživatelů.
Režisér filmu Lovec Kraven J. C. Chandor krátce před premiérou v rozhovoru pro web Comicbook.com přiznal, že negativní reakce vnímá, ale prosil diváky, aby se na snímek šli podívat: „Lidé nám filmařům musí dát šanci a přijít tento film podpořit. Musí vypustit z hlavy všechny ty špatné věci, co se SSU staly. Dejte našemu filmu šanci,“ zopakoval.
Příliš nepomohlo ani to, když pak oficiální Youtube kanál Sony Pictures Entertainment zadarmo vydal prvních osm minut snímku. „Teď musíme doufat, že nevydali tu nejlepší část filmu,“ popsal svou starost uživatel pod jménem michaeljohn1978.
Příběhově moderní Spiderman 3
Příběh filmu se točí okolo ruského přistěhovalce ve Velké Británii Sergeje Kravinoffa. Jeho otec Nikolai je známý lovec a velké jméno londýnského podsvětí. Během lovu legendárního lva v Africe se ovšem stane nehoda, při které Sergej málem přijde o život. Vyléčí ho magický lektvar, který mu díky přidané lví krvi věnuje několik superschopností. Sergej si pak zvolí pseudonym Kraven a svůj dar využije k tomu, aby se stal nejlepším lovcem lidí na světě.
Příběh je to vcelku jednoduchý původ jednoho z nejzásadnějších záporáků Spidermana z komiksové série od Marvelu. Prvních asi třicet minut se kamera věnuje mladému Kravenovi, jeho vztahu s otcem Nikolaiem a získaným superschopnostem. Nicméně pak už přicházejí pro diváka komplikace. Vyprávění upadne do „syndromu třetího Spidermana“, kdy se scénář snaží do dvouhodinového snímku natlačit co nejvíc záporáků.
Hlavní zloduch Rhino se představí už na samotném začátku, postupně ale přibývají další. Žádného z nich ale snímek dostatečně neprozkoumá, takže většinou divák neví, proč si vybrali cestu zla, ani jak přišli ke svým schopnostem. Důsledkem je jen chaos, kdy scénárista už zjevně sám neměl zdání, na jaký charakter by se měl soustředit.
Když se z Mandarinky stane lovec
Hlavní roli Kravena si zahrál britský herec Aaron Taylor-Johnson, známý třeba z filmu Kick-Ass (2010) a úspěšné akční komedie Bullet Train (2022) režiséra Davida Leitche. V druhém jmenovaném si zahrál postavu tajného agenta Mandarinky, který se díky internetovým memům stal velice oblíbeným.
Taylor-Johnson zvládl zahrát lovce na jedničku, i když nejspíš ne tak, jak by fanouškovská základna chtěla. Kraven je v komiksech drsným záporákem, jenže ve filmu je milý, starostlivý, vtipný, prostě takový miláček. Nicméně když hodíme komiksovou předlohu za hlavu, je znát, že do postavy vložil Aaron vše, co mohl. Není to samozřejmě výkon na Oscara, ale pořád jde o tu nejlepší část filmu.
Což se nedá říct o postavě Rhina, kterou ztvárnil Američan Alessandro Nivola. Pokaždé, když se objevil na plátně, přišla nuda. Několikrát se film snaží ukázat sílu, kterou Rhino vládne, nicméně z toho kvůli mizernému hereckému výkonu vznikne vždy spíš komická a lehce trapná scéna.
Oštěpy, luky a ukousnutý nos
Přes všechen chaos v příběhu je na místě přiznat, že jestli něco funguje, tak je to akce. Choreografie akčních scén vždy překvapí svou zábavností a lehkou originalitou. Jednou se bojuje s oštěpem, podruhé se zavírají hlavy do pastí na medvědy a potřetí se ukusují nosy. Lovec Kraven je první film SSU s věkovou hranicí 15+, což je jen logické, protože v něm protečou doslova kýble krve.
Kamera Bena Davise se nejvíce osvědčuje právě zde. Přes všechny exploze a zabíjení na obrazovce je obraz stále čitelný. Střih Craiga Woodse zase ví přesně kdy a na co se soustředit. Nicméně vždy, když akce skončí, se film vrací ke svému unylému a zbytečně nepřehlednému příběhu.
Režisér J. C. Chandor se snažil přinést sérii SSU vzpruhu, ale spíš dokonal zkázu. Lovec Kraven je scénářově a příběhově nudný s hromadou záporáků, kteří nikoho nezajímají. Jediné, co se dá vyzdvihnout, je skvělá a místy originální akční scéna, herecký výkon Aarona Tylora-Johnsona. A to je tak vše.
Pokud chce divák vypnout, nepřemýšlet a kouknout se na někoho, kdo likviduje lidi kolem sebe oštěpy, luky a pastmi, tak se Lovec Kraven může zavděčit. Nic jiného ale nabídnout nemůže.