Levnější data a volání jsou pro Čechy stále v nedohlednu. Pomoci by mohl čtvrtý operátor
Politici slibují levnější data a volání už více než dva roky, přesto ale Česká republika nadále kraluje žebříčkům zemí s nejdražšími daty a voláním. Bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka před dvěma lety sliboval levnější mobilní data a připojení, ale nic se nezměnilo. Podobně změnu nyní slibuje současný premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a další politici.
Podle loňského průzkumu americké společnosti Strategy Analytics pro Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj mají Češi jednoznačně nejdražší volání ze 37 zkoumaných států. Modelový příkladem je uživatel, který měsíčně uskuteční 100 hovorů, pošle 140 SMS zpráv a stačí mu data ve výši 0,5 GB. Taková služba vyjde například obyvatele JižníKoreji šestkrát levněji než Čechy. „Podíl výdajů za telekomunikační mobilní služby byl v Česku loni o 60 % vyšší než průměr EU. Ve srovnání s Německem byl vyšší o 65 % a ve srovnání s Rakouskem dokonce o 90 %,“komentuje průzkum hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Finanční zátěž pro studenty
Podobně na chvostu jsou na tom podle analýzy společnosti Point Topic Češi s mobilními daty a tarifními balíčky. Za jeden GB stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE zaplatí nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 146 korun (6,5 USD). Po Česku následuje už jen Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů. Naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.
Vysoká cena za mobilní data, ale i za volání, je velkým problémem zejména pro mladé uživatele, kteří chtějí být neustále online. „Mám tarif za 400 Kč. Disponuji sice neomezeným voláním a SMS zprávami do všech sítí, ale data na měsíc mám jen okolo 200 MB. To ale spotřebuji velmi rychle, takže musím hojně vyhledávat wi-fi. Jinde ve světě bych za takovou cenu měl i stonásobek dat,“ uvádí student Lukáš Tomčal (22). O něco spokojenější jsou ti studenti, kteří si nemusejí výdaje za telefon platit sami. „Já jsem se svým tarifem spokojena. Mám neomezené volání, SMS zprávy a přibližně šest GB dat, a to mi stačí, ale připadá mi to za necelých 700 Kč hodně. V současné chvíli mi telefon platí rodiče, sama bych si to moc nemohla dovolit,“ přiznává studentka Lucie Loosová (20).
Ceny se liší napříč republikou
V průměru tuzemští uživatelé měsíčně za telefon zaplatí okolo 670 Kč. Ceny se také liší podle věkové kategorie. Důchodci za telekomunikační služby platí v téměř o 160 korun méně, než je český průměr. Rozdíl je také v lokalitě. „Nejvíce utrácí obyvatelé Prahy (750 Kč), středních Čech (740 Kč) nebo obyvatelé Karlovarského kraje (740 Kč),“ upozorňuje analytik České spořitelny Pavel Vaněček. V průměru nejnižší míru útraty mají lidé na Vysočině, kde za tyto služby uživatelé zaplatí méně než 600 korun měsíčně.
Podle expertů i podle politiků, kteří se nyní o téma mezi sebou přetahují, levnější data a volání Čechům zajistí až příchod nového operátora. Ten by se na trhu mohl objevit už začátkem příštího roku. Český telekomunikační úřad vypsal na letošní rok aukci o nové frekvenci, na kterých by se mohl zatím neznámý nováček usídlit.