Kvůli nařízení vlády snoubenci odkládají plánované svatby. Některé páry to vítají
Po osmiletém vztahu měla nastávající nevěsta Lenka Chárová (26) naplánovaný den svatby na 17. června 2020. Kvůli nařízení vlády o omezeném počtu lidí na svatbách se na konci března rozhodla termín přesunout na příští rok. „Měli jsme naplánovaných více než sto hostů, mezi kterými bylo i hodně starších lidí, proto jsme svatbu posunuli. Nevěděli jsme, jestli bude takto vysoký počet lidí během tohoto roku vůbec povolen,“ říká Chárová. Se svým přítelem se zasnoubili letos v lednu a o měsíc později začali s přípravami. „Chtěla jsem mít svatbu například na malém rodinném statku u rozkvetlé louky, ale všechny termíny na podobná místa byly už zabrané. Proto jsme se rozhodli vzít na radnici. Díky posunutí termínu ale budu mít možnost na začátku září hledat jiné lokality, kde by se svatba konala,“ vysvětluje Chárová.
Největší zájem o komorní svatby mají nyní cizinci, kteří spěchají kvůli trvalým pobytům. A svatby nechtějí odkládat ani těhotné ženy. Mezi ně patří i Petra T. (32), která je v sedmém měsíci. „S přítelem jsme měli naplánovanou svatbu s přibližně sto hosty na letošní květen. Kvůli tomu, že se chci vdávat předtím, než se nám dítě narodí, tak se bereme hned začátkem května na radnici. Velkou oslavu pak necháme na příští rok,“ říká Petra T. a dodává, že se s tím prostě musela smířit.První termíny svateb po uvolnění vládních nařízení měly matriky nabyté. Například na kladenské radnici jsou pro svatby vyhrazené pouze pátky a soboty. „V pátek 24. dubna se konalo šest svateb, z toho čtyři byly přesunuté z března,“ říká matrikářka. Současní snoubenci žádné velké nároky nemají. Výzdobu standardně zajišt´uje radnice a roli varhaníka zastupuje CD přehrávač. „Kdo ale nemusí, tak se teď nebere a svatbu odkládá na příští rok,“ doplňuje matrikářka.
Zaplacené zálohy se snoubencům často vrací
Hned poté, co se Chárová se snoubencem rozhodli svatbu přesunout, zkontaktovala kadeřnici, vizážistku a fotografa, kterým zálohu ještě neposlala. „Byli jsme domluveni, že jim peníze pošlu až začátkem dubna. Proto jsem se s nimi domluvila, že zatím spolupráci ruším. Všichni měli pro mé rozhodnutí pochopení a byli milí,“ říká Chárová. Největší obavu ale měla o svatební šaty. „Měla jsem zaplacenou zálohu, která nebyla zrovna nejmenší. Naštěstí ale byli v salonu ochotní přesunout zálohu do příštího roku. Svatba se však musí uskutečnit do konce roku 2021,“ dodává Chárová.
Například Kateřina Ryvolová, majitelka svatebního salonu Catherina v Rakovníku, chce vydávat budoucím nevěstám časově neomezené poukázky. „Zatím se většina svateb přesunula na září nebo říjen tohoto roku. Pouze jedna zákaznice svatbu úplně zrušila,“ říká Ryvolová. S uzavřením obchodu vůbec nepočítala, a tak ještě na začátku března nakoupila nové kolekce šatů za více než sto tisíc. „Měla jsem domluvené i akce, kam jsem měla půjčovat velké množství plesových šatů. Kvůli uzavření obchodu jsem tak přišla o velký zisk,“ vysvětluje majitelka svatebního salonu. Nyní má strach, že až se obchod znovu otevře, budoucí zákaznice nebudou chtít po pandemii investovat peníze do šatů.
Svatba naruby
Termín svatby přesunula i koordinátorka akcí Kateřina Opatová (27). Ta se pouze rozhodla pro jiný letošní termín. „Svatba se měla konat 30. května, ale měli jsme domluvených 135 hostů. Proto jsme se rozhodli svatbu přesunout na říjen letošního roku,“ říká Opatová. Oddat se plánují na matrice a o den později chtějí mít rodinný obřad. „Nechtěli jsme se na den přizpůsobovat matrice, a tak jsme se rozhodli vzít pouze za přítomnosti svědků na radnici. Následující den by nás symbolicky oddal náš kamarád někde v přírodě. To už by tam ale byli všichni naši přátele a rodina,“ vysvětluje Opatová.
Kvůli posunutí termínu se rozhodla najít i jiné místo, kde se bude svatba konat. Se snoubencem se měli brát v táborovém středisku Vojtův Mlýn, to bude ale minimálně do léta uzavřené. „Neměli tak žádný problém s tím, když jsem jim oznámila, že u nich svatbu mít nebudu. Zálohu jsem předem neplatila, protože se s majiteli dobře známe z práce. Nyní mám v plánu mít svatbu v novém areálu v Panoším Újezdě,“ říká Opatová. Díky tomu, že svatbu přesouvá jen o pár měsíců, neměla problém ani s kadeřnicí nebo fotografem. „Nemuseli jsme řešit ani změnu svatební cesty, protože jsme si ji udělali ještě před svatbou. Byli jsme pět týdnů na Novém Zélandu a poté jsme měli strávit tři týdny na Filipínách. Kvůli koronaviru se nám ale cesta zkrátila,“ vysvětluje Opatová a dodává, že mají celou svatbu vlastně naruby.
Živnostníci neví, co bude dál
Omezení spojená s koronavirem se dotkla i kadeřnice Nikoly Pernerové (31). „Za poslední měsíc mi termín na účesy zrušilo už šest nevěst, které přesouvají svatby na příští rok. Sice se specializuji jak na účesy, tak na střihy, ale i tak je to pro mě velká finanční ztráta,“ říká Pernerová. Proto zažádala stát o příspěvek pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun, dostala ho v polovině dubna. V podobně nepříznivé situace se ocitla i koordinátorka akcí Kateřina Opatová. „Na živnost organizuji dětské akce nebo svatby. Musela jsem ale všechny domluvené termíny s klienty do konce června zrušit, a tak chodím na brigádu do zahradnictví, abych se zatím uživila,“ vysvětluje. Zároveň ale dodává, že se pokouší vynucené volno užívat. „Konečně mám prostor k tomu, abych se zaměřila na vymýšlení nových projektů,“ říká Opatová.