Kuřáci na ústupu. Nově přišli o zahřívaný tabák
To, jak se v EU mění přístup ke kouření, dobře ilustrují krabičky cigaret. Od 20. května 2016 musí být na nich kromě písemného varování také obrázky, které zobrazují dlouhodobé následky užívání tabákových výrobků. Pod obrázkem jsou ve žlutém rámečku povinně také informace o tom, jak přestat s kouřením.
V roce 2020 přišly další změny, které se týkaly úplného zákazu prodeje práskacích a mentolových cigaret. Od října 2023 začal i v Česku platit zákaz prodeje produktů nahřívaného tabáku IQOS s charakteristickými příchutěmi. Ochucené elektronické cigarety a jejich náplně do této kategorie nespadají, proto se jich tato nová regulace netýká.
Elektronické cigarety se takzvaně vapují: uživatelé vdechují aerosol s příchutí, mohou být s nikotinem i bez něj. Mezi mladými uživateli se těší oblibě. ,,Vapuji už několik měsíců, protože kamarádi taky vapují a mě to začalo zajímat,“ říká Tomáš P. (24). Nemyslí si, že by byly e-cigarety zdravější alternativou k běžným cigaretám. ,,Myslím si, že to vyjde nastejno,“ dodává.
Petr K. (19) začal vapovat před dvěma lety. Vždycky se prý o e-cigarety zajímal a chtěl je vyzkoušet. ,,Myslím si, že jsou e-cigarety rozhodně zdravější, než ty klasické,“ říká.
Ze statistik vyplývá, že v České republice kouří běžné cigarety denně asi dva miliony lidí. V roce 2019 kouřilo v ČR 23 % lidí starších 15 let a průměrně za den tito lidé vykouřili dvanáct cigaret, což je více než polovina jedné krabičky. Počty kuřáků cigaret se ale snižují jak v ČR, tak i v jiných vyspělých zemích. Očekává se, že většina těchto zemí by mohla kouření cigaret zcela zakázat do roku 2050.