KSČM hledá spasitele. Výběr nového lídra však provází zatuchlý zápach minulého režimu
Zachráncem KSČM se chce stát například Stanislav Grospič. Z jeho výroků je ale už dlouho jasné, že pokud by byl zvolen, strana si rovnou může dát pohov s přesvědčováním veřejnosti o tom, že se vůbec něčím liší od KSČ. Podle Grospiče se v roce 1968 nejednalo o okupaci Československa a mrtví, které za sebou nechala spřátelená vojska Varšavské smlouvy, byli oběti dopravních nehod. Komunistům by však více než žvásty starého stalinisty mohl pomoci bojovný duch dalšího z kandidátů. Zálusk na předsednický post má totiž i Zdeněk Ondráček, jenž v roce 1989 s obuškem v ruce statečně bránil socialismus před útokem studentů.
Nejsou to však jediní úderníci, kteří se o pozici lídra ucházejí. Miloslava Vostrá v souboji o vedoucí funkci jistě uplatní své ostré lokty. Nové voliče by mohla uhranout třeba názorem na vraždu Milady Horákové, ke které se vyjádřila vskutku diplomaticky. „Nejsem si jistá, zda byla vražda oprávněná, nebo ne. Nejsem historik,“ vysvětlovala svůj postoj k vykonstruovanému soudnímu procesu. Nejméně kontroverzní osobou ze všech kandidátů o post předsedy je zřejmě europoslankyně Kateřina Konečná. Myšlenkami se sice zastavila v osmdesátých letech minulého století a stále touží po krachu kapitalismu, ale aspoň mluví o nutnosti KSČM omladit a modernizovat. Což je v porovnání s ostatními poměrně progresivní přístup.
Záhadnou osobností, která chováním vybočuje ze standardů komunistické strany, je poslanec Jiří Dolejš. Na Twitteru se často nesouhlasně vyjadřuje ke krokům svého vedení, kritizuje stalinisty a nelíbí se mu ani podpora Babišovy vlády. Když KSČM bojovala za nákupy vakcín z Ruska a Číny, Dolejš právě v nemocnici zápasil s těžkým průběhem covidu. Sám prohlásil, že by se nenechal očkovat něčím, co neschválila Evropská léková agentura. Pro mnohé pozorovatele tak působí jako anomálie, která by však mohla oslovit spektrum voličů mladších šedesáti let, po čemž strana už několik let touží. Kandidatuře na předsedu se ale brání.
Hledání spasitele krajně levicové partaje zatím připomíná velmi hořkou komedii. KSČM chce být sexy i pro mladé voliče, mezitím však o její atraktivitě ztratili iluze i důchodci, kteří utekli hlavně k bývalému spolupracovníkovi StB a nejdravější česko-slovenské štice kapitalismu, Andreji Babišovi. Ve sněmovních volbách před osmi lety získali komunisté téměř patnáct procent. Nyní se v průzkumech pohybují kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny. Jestli tedy mají ambice dostat se „vejš“, měl by přijít Dolejš. Jinak to může být i Konečná.