Kouření e-cigaret nese vážná rizika. Mladí si je však neuvědomují
Reklama často zobrazuje elektronické cigarety jako zdravější alternativu obyčejného kuřiva. Některými zdroji jsou dokonce doporučovány jako ideální cesta k odvykání od těch klasických. Výzkumy z posledních let však neškodnost průběžně vyvracejí.
Nejznámější studie, kterou publikoval tým amerických vědců v roce 2019, se zabývala vlivem náplně elektronek, tzv. liquidu, na lidský organismus. „Výzkum potvrdil, že je u uživatelů e-cigaret vyšší riziko výskytu srdečního infarktu než u klasických kuřáků, a to o celých 34 %,“ vysvětlil pro internetový portál Lidovky.cz praktický lékař Boris Št´astný. „Studie rovněž potvrdila, že látky obsažené v takzvaných elektronkách způsobují onemocnění cév a mozkové mrtvice,“ dodal.
Tekutý nikotin ohrožuje kuřáky
Před dalším nežádoucím účinkem varuje profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku v Praze. „Koncentrovaný nikotin v tekuté podobě se vstřebává daleko rychleji než u klasických cigaret. Při častém užívání hrozí zejména u mladistvých otrava nikotinem,“ zdůrazňuje Králíková, podle níž celkem 87,3 % otrav souvisí s e-cigaretami.
Jelikož neobsahují tabák, tak si lidé podle Králíkové často myslí, že jsou neškodné. Účinky dalších látek v nich obsažených si neuvědomují. „Nikotinová otrava se projevuje úzkostí, bolestí hlavy a celkovou nevolností. V některých případech se mohou objevit epileptické záchvaty a porucha vědomí, kdy je pacient dezorientovaný v čase i prostoru,“ popisuje.
Pravidelnou uživatelkou elektronek je studentka Střední odborné školy pedagogické v Praze Markéta Kučerová (16). „Vím, že nejsou zdravý, ale je to za mě pořád lepší než kouřit obyčejný cigarety,“ uvědomuje si rizika kouření e-cigaret. „Na elektronický cíga jsem narazil v reklamě na TikToku. Jejích příchutě jsou dobrý a nemyslím si, že nějak zvlášt´ škodí. Navíc je užívá teď každej,“ tvrdí Richard Daněk (17), student Obchodní akademie Bubeneč. „O rizicích spojených s kouřením elektronek jsem slyšela, ale netrápím se tím a prostě nikotin z nich prostě potřebuju, abych byla klidnější,“ přiznává studentka Vyšší odborné školy publicistiky Julie Anna Šedivá (21).
Trend odstartoval TikTok
Popularita elektronických cigaret u mladých vzrostla především rostoucí reklamou na sociální síti TikTok, která je mezi mladými lidmi čím dál populárnější. Podle amerického poskytovatele mediálního softwaru a služeb Cision je aktuálně nejstahovanější a nejpoužívanější aplikací mezi teenagery.
Videa označená příslušným hashtagem mají na TikToku v současnosti 666 milionů zhlédnutí. E-cigarety lákají mladé nespočtem příchutí a barev, ale také dostupností a cenou. Přestože jsou počáteční náklady vyšší než u klasických cigaret, při dlouhodobém užívání za ně jejich uživatelé ušetří.
Pořízení e-cigarety u nás stojí okolo 100-300 korun. Náplň, která v průměru vydrží až 12 hodin, se zaplatí, zatímco za krabičku klasických cigaret dáte v obchodě přibližně 135 korun a běžný mladý kuřák spotřebuje dvě denně.