Kontroverzní výstava Českoland. Břínek uvěznil Babiše
Nejistým krokem sestupuji do tajemného podzemí, které ukrývá bývalou spartakiádní jídelnu. Málokoho by napadlo, že má nad hlavou čtyřhvězdičkový hotel. Prvním exponátem je velký, vodou naplněný bazén, který je až nebezpečně blízko elektrickým rozvodům. Není ale třeba mít strach, nebot´ tyto rozvody jsou dávno mimo provoz. V bazénu sedí figurína politika Zdeňka Škromacha, který je známý tím, že své voliče oslovoval ze zahradního bazénku se sklenicí vína v ruce.
Kráčím chodbami dál a nestačím se divit nápaditosti exponátů. Málokdo si dokázal představit, jak se asi cítila Zdena Novotná, když strávila noc v lese zaklíněná pod kořenem. Expozice v podzemí hotelu však tuto zkušenost nabízí. Díky virální reportáži televize Nova z roku 2012 tak mnozí návštěvníci hned vědí, k čemu nainstalovaný kořen slouží a se smíchem si scénu z videa zkoušejí. Jeden mladý pán se nechal pod kořenem fotit a volal: „Zdeno!“ Jeho fotografující kamarád ho s mobilem v ruce upozornil na drobný omyl slovy: „Zdena byla ta pod kořenem“. Ty, které už role „báby pod kořenem“ omrzela, se pomalu přemíst´ují k výklenku, kde postavičky Jů a Hele z pořadu Studio Kamarád opékají maskota internetového obchodu s elektronikou Alzáka. Ten je leckým často považován za otravného. Není tak výjimkou, že návštěvníci u tohoto exponátu prohodí nějakou tu urážku na účet zeleného mimozemšt´ana.
Břínek na výstavu umístil i několik figurín a soch. Mezi nimi je například prezident Miloš Zeman v rudých trenkách nebo Forrest Gump sedící na lavičce, kterého Břínek často používá ve svých kolážích. Ty doplňuje hláškou z filmu „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.“ Hlavním lákadlem je ale mluvící figurína cikánky Jolandy, kterou mohli diváci před lety spatřit v televizi Barrandov, kde za zavolání vykládala karty. Pokud ale člověk nemá všeobecný přehled včetně bulvárních afér, nemusí některé exponáty pochopit.
Socha prezidenta Miloše Zemana v rudých trenkách. Zdroj: Václav Černý
Uvěznil předsedu vlády a sesbíral artefakty
Za dozvůků Jolandina věštění se od nedalekého malého vězení ozývá hlasitý smích. Leckdo by si přál vidět premiéra Andrej Babiše za mřížemi. Proto se Břínek rozhodl vytvořit celu, do které zavřel jeho mluvící figurínu. Ještě před začátkem výstavy uspořádal grafik sbírku přes Hithit, kde se vybralo téměř jeden a půl milionu korun. „Mottem sbírky bylo: Čím víc toho vybereme, tím hezčí vězení Andrejovi postavíme,“ uvedl Břínek. Vybralo se o půl milionu korun více než byl vytyčený cíl, a tak je podle návštěvníků zavřený premiér opravdu povedený.„Babiš za katrem byl skvělý a moc se mi líbilo, jak byla jeho cela do detailů promyšlená. Opravdu povedený kousek,“ hodnotila exponát návštěvnice Eliška (21). I mě cela na několik minut dobře pobavila.
U politiky se částečně zůstává i v přízemní části výstavy, kde se návštěvníci mohou podívat na soutěžní číslo bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ze SuperStar, kde vystupoval v roce 2005. Na jeho účet se návštěvníci několikrát bavili, když hlásali, že měl u zpěvu raději zůstat. Sbírku artefaktů ze známých afér pak například doplňuje mobilní telefon, „lahváč“ a kytara, které jsou typické pro legendárního bezdomovce, narkomana a kriminálníka Jiřího Káru. Ten se proslavil třeba v youtubovém videu Svatba Jiřího Káry z roku 2000.
TMBK postavil Hospödü
Břínek ve svých kolážích často používá cedulky typické pro švédský obchodní dům IKEA. Dost jsem proto ocenil, že na výstavě je v tomto stylu celá místnost. Připadal jsem si jako při vybírání nábytku. Místnost se povedla, návštěvníci výstavy zde čekají fronty, aby si ji mohli vyfotit. TMBK zde navíc představil výčep doplněný o několik předmětů. Mezi nimi je například rohožka s nápisem ČSSD pojmenovaná „HÅMACEK“ nebo koště se štětinami v barvách ruské vlajky s názvem „FÖLDYNÄ“ a s popiskem „proruské koště“. Tím Břínek naráží na bývalého místopředsedu ČSSD Jaroslava Foldynu, který sympatizoval s názory a postoji Ruska.
Ani na výstavě se Břínek nevyhýbá černému humoru. Na stěnu pověsil obraz s motivem vlaku a kolejí, který pojmenoval „IVETÅ“ a připomněl tak zpěvačku Ivetu Bartošovou, která v dubnu roku 2014 spáchala sebevraždu skokem pod vlak. Břínek na výstavě představil i náhrobek Bartošové, který doplnil o signální světla z železničního přejezdu. I mně připadala tato satira už trochu za hranicí humoru a soucítím tak s manželem zesnulé Bartošové – Josefem Rychtářem. Ten tuto expozici označil za hyenismus.
Expozice může pokračovat
Nadšení návštěvníků neohrozilo ani nařízení vlády. Pořadatelé si nejdříve mysleli, že v důsledku nařízení o nouzovém stavu budou muset 5. října výstavu zavřít. „Dostali jsme ale dobrozdání, že výstava může v našem skromném režimu nadále pokračovat. Mile nás to překvapilo,“ řekl producent expozice Petr Cífka. Výstava tak bude trvat až do plánovaného konce, a to do 11. října. Klidným krokem prohlídka výstavy zabere zhruba hodinu. Pokud ale patříte mezi Břínkovy obdivovatele a máte rádi nadsazený humor, strávíte zde klidně půl dne. Cífka dodává, že kdyby to bylo možné, výstavu by rád pro velký zájem lidí prodloužil, případně by v budoucnosti uspořádal další. „Nevíme ale, jaká bude epidemiologická situace, a jestli nám v budoucnu nedojdou síly,“ upřesnil Cífka.
Aktuální otevírací dobu výstavy je možné nalézt na oficiální facebookové události. Cena vstupenky je 299 korun, což se na první pohled může zdát hodně, ale třeba návštěvnici Veronika (54) to nepřišlo, „Šla jsem se pobavit a to se splnilo, opravdu to za tu cenu stojí!“ Její slova potvrzuje Hana (23): „Cena mě nepřekvapila, výstava je pěkná.“