Konopí na předpis pomáhá, jeho dávky mnohdy ale nestačí
V roce 2013 u nás bylo legalizováno užívání konopí pod lékařským dohledem a pouze v omezeném množství. Povolená látka se používá při léčbě pacientů s chronickou a neutišitelnou bolestí nebo roztroušenou sklerózou. Marihuana si vede dobře i při snížení nežádoucích účinků po chemoterapii. ,,Od ledna 2020 mají pacienti díky novele zákona o léčivech nárok na úhradu 90 procent ceny léčivého přípravku do 30 gramů měsíčně. To mnoha pacientům ale bohužel nestačí. V takovém případě může lékař předepsat až sto osmdesát gramů,“ vysvětluje ředitelka pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC Hana Vágnerová a dodává, že ani to nemusí být pro požadovanou léčbu dostačující.
Pět kytek za podmínku
Užívání rekreační formou však zůstalo nelegální dodnes. Pacienti, kterým dávky nestačí a pěstují si mariuanu sami už se dopouštějí přestupku. ,,To bohužel platí podle zákona, a to pouze v případě, že má pacient maximálně pět rostlin. Pokud víc, jedná se o trestný čin,“ vysvětluje Vágnerová.
V posledních letech se ale téma částečné legalizace otevírá stále častěji a podle mnohých odborníků včetně Vágnerové by mohla přinést řadu výhod. Tou největší je podle ředitelky celkové zlepšení zdravotního stavu občanů. ,,Mládež ani společnost užívání konopí neohrožuje. Mohl by se sice zvýšit počet uživatelů, ale statistiky jsou pro populaci pořád výhodnější. Užívání marihuany více pomůže, než uškodí,“ tvrdí Vágnerová.
Dalším benefitem by mohlo být zvýšení příjmu státní kasy například z daní z prodeje. V neposlední řadě by se mohla snížit kriminalita, protože by lidé nemuseli konopí získávat na nelegálním trhu, ale ve speciálních prodejnách.
Strach ze závislosti novele nenahrává
Nevýhodou legalizace a asi i důvodem, proč je u nás marihuana stále legální pouze ve zdravotnictví je podle ředitelky pacientského spolku strach ze vzniku závislosti. ,,Lidé jsou závislejší na mnohem horších návykových látkách. Navíc pacienti mohou potom dávky postupně snižovat,“ tvrdí Vágnerová, která si od legalizace slibuje uspokojení pacientů, kteří si chtějí vyrobit mastičku nebo zakouřit pro rekreační účely.
Konopí se prý dá užívat v jakékoliv formě a člověku se uleví celkově. Nevyléčí sice všechno a ani nezabírá všem pacientům, ale pomáhá mnohdy víc, než chemická léčiva.
Co se týče nového trhu s HHC pery, která nepomáhají k léčbě, ale spíš fungují jako prostředek k relaxaci podle Vágnerové budou brzy nelegální. ,,V tomto moc nadějí nevidím, spíš se nakonec HHC zakáže. Také proto, že je to nová neznámá látka a studie na ni takřka neexistují,“ vysvětlila ředitelka pacientského spolku KOPAC.
Podpůrci zákona o legalizaci prý počítají i s preventivními programy pro uživatele, na které by mělo konopí negativní dopady.