Komunikace vlády připomíná sitcom v českém podání. Opatření řeší ministři na poslední chvíli přes Twitter
Komunikační zmatek při jarní první vlně pandemie dokázala česká společnost do jisté míry pochopit. Jenže za více než sedm měsíců se krizová komunikace vlády nezlepšila, ba naopak. Už v létě premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na lidi, aby zůstali doma, a mezitím vyrazil odpočívat na Krétu. Možný příchod druhé vlny pořádně podcenil. „Hlavně bychom se neměli strašit. Už nikdy nezavedeme plošná opatření. Best in covid.“ Například takové výroky padaly z úst premiéra.
Aktuálně se vláda snaží o pravý opak. Vystrašit lidi, aby zůstali doma a nikam nechodili. Ministr zdravotnictví Roman Prymula 13. října v děsivé atmosféře připomínající krematorium mluvil tom, jak je situace kritická a v nemocnicích docházejí volná lůžka. Za podcenění situace v létě se kupodivu omluvil. Premiérovi trvalo procitnout ještě o týden déle. Jeho omluva, pravděpodobně doporučena marketingovým specialistou Markem Prchalem, přišla pozdě. Až 21. října, po zavedení lockdownu, což vlastně podle Babiše ani lockdown není. Předtím se snažil svalovat vinu pouze na občany, kteří nedodržují nařízení.
Lidé čekají na zlepšení jako na Godota
Ministr zdravotnictví ve zmiňovaném projevu apeloval na občany, aby vládě věřili. Sliboval také, že zlepší komunikaci. Veřejnost tak očekávala, že už nenastane situace jako na začátku října. Prymula tehdy při interpelacích v Poslanecké sněmovně zmiňoval možnost zavedení povinných registrací v restauracích. Ve večerní debatě na ČT ovšem premiér takovou možnost vyvrátil se slovy, že „pan Prymula je nový“.
Bohužel komunikaci i nadále chybí naprosto zásadní pilíř – přehlednost. Spor představitelů vlády skrze média totiž pokračuje. Prymula v projevu ujistil rodiče, že žáci prvního stupně základních škol se do lavic jistě vrátí 2. listopadu. O chvíli později však ministr školství Robert Plaga (ANO) tvrdil, že termín návratu dětí do škol rozhodně není tak jistý. Až další den se veřejnost dozvěděla, který ministr má větší slovo. Zvítězil Prymula a školáci podle jeho slov nezamíří do tříd jen v případě, kdyby vybouchla jaderná elektrárna.
Jenže za dalších pár dní je zase všechno jinak. Podle Prymuly by se žáci prvního stupně mohli vzdělávat od 2. listopadu formou školy v přírodě. Jak konkrétně by vyučování vypadalo ale nedodal a neví to ani ministr školství Plaga. Místo debaty na Úřadu vlády se ale ministra zdravotnictví ptá prostřednictvím Twitteru. Na zlepšení komunikace tak dál čekáme jako na Godota, který se nikdy nedostaví.
Inspirací může být Irsko
Pandemie trvá už více než sedm měsíců. Za tu dobu jsme se mohli alespoň inspirovat v zahraničí. Jak by propracovaný plán mohl vypadat, ukazuje například Irsko. Tamní vláda připravila pětiúrovňový systém. Občané mají přehled, jaké restrikce hrozí za předpokladu, kdy se situace bude zhoršovat, nebo naopak, jaká opatření se uvolní, když počet nakažených klesne. Irové tak narozdíl od Čechů vědí, na co se mohou nachystat. Prymula sice připustil, že by se podobný model mohl zavést i u nás, ovšem po čtvrteční kauze s návštěvou zavřené vyšehradské restaurace se očekává jeho odvolání. Jmenování nového ministra zdravotnictví ale neproběhne dřív než ve čtvrtek, kdy si prezident najde na zásadní úkon čas. Pak můžeme jen doufat, že přehlednost bude jedna z ministrových priorit.